Hamdi Dalan Kavşağı’nın yapılmaması tepki çekti

SÜLEYMAN SAĞAT (Yeni Asır – 27.08.2007{nomultithumb})

Ankara Caddesi ile Bornova Manavkuyu arasındaki bağlantıyı sağlamak için bundan 8 yıl önce projelendirilen Hamdi Dalan Kavşağı'nın yapımına hala başlanamaması çevredeki vatandaşları isyan ettirdi. Mansuroğlu Mahallesi'ndeki kavşağın yapımına karar verildiği zaman başlayan harfiyat çalışmaları sırasında çevreye bırakılan molozlar da sorun oldu. Moloz, kum ve toprağın çevreyi kışın çamur içinde yazın da toz toprak içinde bıraktığını belirten vatandaşlar, "Büyükşehir Belediyesi bu kavaşağı yapacaksa biran önce yapsın. Yapamayacaksa da vazgeaçsin alanı eski haline göndürüp çevremizi temizlesin" diye konuştu.
Bölgedeki bazı arazilerin kamulaştırmasında çıkan sorunların mahkemeye taşınması nedeniyle yapımı geciken Hamdi Dalan Kavşağı'nın hayata geçirileceğini söyleyen Büyükşehir Belediyesi yetkililire ise, kamulaştırma sorunlarının çözüldüğünü tapu dairesindeki işlemlerin tamamlanmasının beklendiğini belirtti.
Burhan Özfatura'nın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1999 yılında Kazım Dirik Mahallesi ile Mansuroğlu mahallesini ikiye bölen Ankara Caddesi'nin döner kavşak ve viyadükle Manavkuyu'ya bağlanmasını içeren projenin bir türlü başlayamaması, çevredeki binalarda oturan vatandaşları isyan ettirdi. Projeye göre Ankara Caddesi'nin bağlanacağı Mansuroğlu Mahallesi 252 sokakta oturan Ali Şekerci, kavşağın yapılmaması nedeniyle büyük sıkıntı çektiklerini söyledi. Kavşağın tamamlanmaması nedeniyle belediye tarafından yollarının da ışıklandırılmadığını söyleyen Şekerci, "Artık 8 senelik projenin hayata geçmesini ve temiz bir çevrede yaşamak istiyoruz. Kamulaştırma problemleri yaşandığı söyleniyor. Ama bunun şimdiye kadar çözülmesi gerekirdi. Belediye bu işi yapamıyorsa harfilat artıklarını toplasın çevremizi de eski haline döndürsün" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise kavşağın yapılacağı alandaki bazı arsa sahiplerinin kamulaştırma bedellerine itiraz etmesi nedeniyle yıllardır aşılamayan sorunun çözüldüğünü ancak bu seferde tapudaki işlemlerin tammalanması için beklendiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tapularla ilgili işlemlerin tammalanmasının ardından kavşak yapımına başlanacağını açıkladı.