Hamdi Dalan Kavşağı inşaatına başlanacak

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BİR SORUNU DAHA ÇÖZÜME KAVUŞTURDU
Hamdi Dalan Kavşağı inşaatına başlanacak

Büyükşehir, Bornova Caddesi'nde trafiği rahatlatacak proje için kamulaştırmaya 23 milyon YTL harcadı

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün, Bornova'daki Ankara Caddesi üzerinde trafiği rahatlatmak amacıyla yapmayı planlandığı karayolu üstgeçidinin, bölgede bulunan kamulaştırma sorunları nedeniyle beklemesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni harekete geçirdi.
Çoğunluğu arsa olan, işyeri, depo ve imalathanelerin de bulunduğu büyük bir alan, Büyükşehir Belediyesi tarafından, köprülü üstgeçidin yapılabilmesi amacıyla kamulaştırıldı. Büyükşehir, kamulaştırdığı alanlar için toplam 23 milyon YTL ödeyerek projenin önünü açtı. Kamulaştırma alanındaki mevcut binalar yıkıldı, hak sahiplerine paraları ödendi.

BİNALAR YIKILDI
Karayolları tarafından köprülü üstgeçidin yapımı tamamlandıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi, üstgeçidin indiği ve Sakarya Caddesi ile bağlantı sağlayan 252 Sokak'ta düzenleme gerçekleştirecek. Tretuvar ve orta kaldırımları yapılacak 252 Sokak'ta bu çalışmalarla ilgili projelerin tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.
Ayrıca, 252 Sokak-Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi bağlantısı ile bu caddenin Yavuz Caddesi'ne bağlandığı bölümlerde de düzenlemeler yapılacak. 252 Sokak ve diğer iki caddede uygulanacak projeler için de kamulaştırma çalışmaları yapan Büyükşehir, toplam 3 milyon 29 bin YTL ödedi.
6 bin 571 metrekarelik bir alanda yapılan kamulaştırmalar kapsamında 12 bina yıkıldı, kalan iki binanın işlemlerinin sürdüğü bildirildi. Kavşak ve düzenlemeler için ödenen toplam kamulaştırma bedelinin 26 milyon YTL'yi aştığı ifade edildi.

Yeni Asır / 31.03.2008