Halis Toprak, Abramoviç’le ortak oluyor

Halis Toprak, Londra’daki evinin sattığı Abromoviç’le Kuşadası’ndaki arsasına 7 yıldızlı otel yapacak. Abramoviç’in Toprak’ın İstanbul İstinye’deki Aslanlı Köşk’ünü de satın almak istediği belirtiliyor.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF)’ye 500 milyon dolar borcunu ödemek için elindeki gayrimenkulleri satışa çıkaran Halis Toprak, mart ayında gazetelere ilan vererek Londra ve İstanbul’daki evinin yanı sıra Kuşadası’ndaki arsasının da satışı için İngiltere’de faaliyet gösteren Glentree Estates adlı şirkete yetki vermişti. Halis Toprak, şubat ayında yani şirkete yetki açıklamasını yapmadan önce Londra’daki evini 93 milyon dolara bir Rus işadamına satmıştı. Toprak Ailesi doğrulamasa da Londra’nın kuzeyindeki The Bishop’s Avenue’da yer alan Toprak Mansion adını taşıyan evi Roman Abramoviç’in aldığı biliniyor. Gazetelere yansıyan haberlerde Halis Toprak’ın oğlu Mehmet Toprak evin bir Rus işadamına satıldığını doğrulamış ancak ismi konusunda bir açıklama yapmamıştı.
Hedef 7 yıldızlı otel
Bir süredir Türkiye’de turizm yatırımı yapmak için araştırma yapan ünlü milyarder Abramoviç, daha önce Antalya’da incelemeler yapmıştı. Özel yatıyla Bodrum’a da birkaç kez gelen Abramoviç’in ‘Ruslar’ın sıcak denizlere inme hayalini’ gerçekleştirmek için bu kez Kuşadası’nı gündemine aldı. Toprak’ın arazisi için 350 milyon doları gözden çıkardığı belirtilen Rus işadamı Roman Abramoviç’in buraya 7 yıldızlı otel yapmayı istediği belirtiliyor.
Toprak Holding yetkilileri, “Verilen satış yetkisinde ortaklık maddesi de var. Londra’daki ev yeterince değerliydi ve orayı farklı bir biçimde değerlendirme olanağı yoktu. Ama Kuşadası ve İstinye’deki arazileri farklı biçimde değerlendirilebilir. Dolayısıyla Halis Bey, buraların mülkiyetini satmak yerine ortaklık kurmayı tercih ediyor” dedi. Nitekim Toprak, Aslanlı Köşk’ün değerini belirlerken 10 bin metrekarelik arsayı da hesaplayarak “Buradan yaklaşık 1.160 milyon dolar kâr elde edilir” diyerek yatırım sinyali vermişti.
Yenigün – 20.03.2007