İhalede ‘dil’ sorunu

Balçova teleferik yenilenmesi için yapılan ihalede, iki yabancı firmanın teklifleri ‘İngilizce’ olduğu için ‘düzeltici işlem’ kararı alındı. Tesislerin hizmete girişi, bu nedenle 2012 yılına sarkacak

UTKU BOLULU İzmir DHA- İZMİR Milliyet- İZMİR DHA{nomultithumb}

Balçova Teleferik Sistemi yapım ihalesine teklif veren üç firmadan, ihaleyi kazanan Alman Leitner şirketiyle Avusturyalı Doppelmayr firması, belgelerini Türkçe yerine İngilizce teslim edince, Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından ihale dışı bırakıldı.
Türk ortaklık itiraz etmişti
İlk ihale tarihi, 7 Aralık 2009 olarak ilan edilmişti. Yabancı firmalar, Noel tatili nedeniyle hazırlık yapamayacakları gerekçesiyle başvurunca, iptal edildi. İhalenin ilk aşaması 17 Şubat 2010’da yapıldı. Dört katılımcıdan, ön yeterlilik ve proje hazırlama sürecini geçen üçü, 12 Ekim’de tekliflerini verdi. İkinci tur sonunda, ihaleyi, bin TL daha az teklifle Alman Leitner kazandı. Ancak STM-Yapı-Kur ortaklığı, KİK’e itiraz etti. KİK, tekliflerin dilinin Türkçe olması gerektiği ve firmanın projesinin bir kısmının Bergama’daki teleferik sistemine ait olduğu iddiasını ciddi buldu.

Bergama’daki projenin aynısıymışYapılan değerlendirmede, KİK, hem Leithner hem de Doppelmayr Seilbahnen firmalarının teknik teklifi kapsamında sunulan belgelerin İngilizce olması nedeniyle, tekliflerinin değerlendirme dışı bırakılmasına karar verdi. Leitner’in dosyasındaki alt ve üst istasyonlar başlıklı üç ön projenin ise Bergama’daki teleferik projesi için hazırlanmış olduğu tespit edildi, ‘düzeltici işlem’ kararı alındı.
Böylece, Türk firması STM-Yapı Kur ortaklığı, ihalede tek kaldı. Büyükşehir Belediyesi, ihaleyi ya STM-Yapı Kur ortaklığına verecek ya da KİK kararına dava açacak. Karar, bir hafta içinde alınacak. Gecikme olmazsa, 2011 sonunda hizmete girmesi planlanan teleferik yenilenmesi, bu karar nedeniyle 2012’ye de sarkabilecek.

Bergama’da yol ve kaldırım atağı
Bergama Belediyesi’nin 2010 programındaki yol ve kaldırım düzenlemeleri sona erdi. Fatih, Fevzipaşa ve Gaziosmanpaşa Mahallelerinin görünümü değişti. Trafiğin yoğun olduğu Bahçelievler Sur Caddesi’ndeki tek taraflı kaldırım ve bisiklet yolu tamamlandı. Alp Sokak, Gül Sokak ve Özgürlük Caddesi’ndeki yol kaplama çalışmaları bitirildi. Ayrıca Fatih Mahallesi Otlukbeli Caddesi ve Erciyes Sokak’ta ekipler işbaşında. Buradaki düzenlemeler de ay sonuna kadar tamamlanacak.

Güzelyalı’nın yeni camisi asansörlü
İzmir Güzelyalı 21 Sokak’ta bulunan 60 yıllık caminin yerine yenisi yapılacak. Güzelyalı Yeni Camii’nin temeli atıldı. Üç katlı ve asansörlü olarak planlandı, tamamlandığında aynı anda 750 kişiye hizmet verecek. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, “Yeni bir cami inşa etmek istediklerini belirten Güzelyalı Yeni Cami İdare ve İdame Ettirme Derneği yöneticilerinin bize başvurmasıyla kolları sıvadık. Umarım inşaat en kısa sürede bitirilir ve halkımız yararlanmaya başlar” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet Ege – 21.12.2010