Gözümüz limanın üzerinde

Deniz Ticaret Odası'nı ziyaret eden İzmir Valisi Cahit Kıraç, "Bizim için önemli olan limazının çalışması ve genişlemesi. Ama ihaleyi keşke yerli firma kazansaydı. İhracatçılar Birliği'nin Konsorsiyum içinde olması sevindirici bir gelişme" dedi. Gözlerinin İzmir Limanı üzerinde olduğunu söyleyen Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh da, konsorsiyum içinde Ege İharacatçı Birlikleri'nin hissesinin yüzde 11'ler düzeyinde olduğunu vurguladı.

İzmir Alsancak Limanı'nın 49 yıllığına özelleştirilme ihalesini Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş'nin içinde bulunduğu Global-Huchinson-EİB Limaş Konsorsiyumu 1 milyar 275 milyon dolarlık teklifi ile kazandı. Deniz Ticaret Odası'nı ziyaret eden İzmir Valisi Cahit Kıraç, "Bizim için önemli olan limanın çalışması ve genişlemesi. Ama ihaleyi keşke yerli firma kazansaydı. İhracatçılar Birliği'nin Konsorsiyum içinde olması sevindirici bir gelişme. İzmir Limanı'nın uluslarası standartlara uygun işletilmesi gündeme geliyor" dedi.

Gözlerinin İzmir Limanı üzerinde olduğunu söyleyen Deniz Ticaret odası Başkanı Geza Dologh da ihaleyi alan konsorsiyum içinde Ege İhracatçı Birlikleri'nin hissesinin yüzde 11'ler düzeyinde olduğuna dikkat çekti. İzmir Limanı'nın Deniz Ticaret Odası'nın üyesi olduğunu hatırlatan Dologh, "Ancak karşımızda devlet vardı. Tekelci idareyi denetleyemiyorduk. Uluslarası liman çalıştırma şekli belli. Doğru uygulamalarını takdir edip yapmadıklarını da eleştireceğiz. 15 yıldır bu rüyayı görüyorduk. İzmir Limanı kapasitesine uygun çalıştırılacaktır" diye konuştu.

Dologh, "Sayın Valimizin İzmir'de kalıcı olmasını istiyoruz. Genç ve kalıcı bir valiye ihtiyacımız var. Tüm Valiler tam İzmir'e alışırken çeşitli görevlere gittiler" dedi.

Emine KANTARCI

Haber Ekspres – 08.05.2007