Güzelyalı’daki otopark düzenlemesi tepki aldı

{nomultithumb}

 

 

<MEHMET EMİN AL>
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mithatpaşa caddesi üzerinde Göztepe Spor Klubü karşısındaki otopark yerlerini yeniden düzenledi. Düzenlemede kaldırım ile park alanı arasında yaklaşık 150 santimetrelik boşluk bırakıldı ve beyaz çizgilerle, “parka yasak alan” olarak işaretlendi. Daha önce, kaldırıma dik olan park alanları da paralel duruma getirildi. Uygulamaya bir anlam veremeyen çevre esnafı, belediye çalışanlarından, “Böyle bir çalışmanın neden yapıldığı?” sorusuna da yanıt alamadılar.Bölge sakinlerinden Hakan Paker, düzenlemeyle hem yolun daraltılarak kazalara davetiye çıkarıldığını savundu. Daha önceki düzenlemede daha çok aracın park alanından yararlanabildiğine dikkat çeken Paker, “Şimdi, hem daha az araç park edebilecek, üstelik ayrılan park alanına yerleşebilmek için de daha fazla manevra yapılmak zorunda kalınacak” dedi.
Araçlar kaldırıma dik par 50 metrelik uzunluktaki otopark alanına 15 araba kaldırıma dikey biçimde park etme imkanına sahipken yapılan çalışmanın sonunda aynı alana yalnızca 4 araç park edebiliyor. Daha önce park yeri olarak çizilen yerler ise iptal edilerek, yol kısmına yaklaşık 1.5 metrelik daraltma ile aynı zamanda Üç kuyular Konak güzergahına giden yol daraldı. Bu yönü seyreden araçların zorunlu olarak karşı şeride geçmek zorunda kalarak kazalara ciddi davetiye çıkartıldığını idea eden vatandaşlardan Hakan Paker “ Otopark çalışmasının mantığını öğrenmeye çalıştık, somut bir gerekçe sunmadılar, fakat yapılan otopark çalışması ile trafik alt üst olacak, okulların açılması ile beraber servis araçların trafiği girmesiyle çok kaza olacak” dedi.
Eski park mesafesi iptal edildi
Daha önce kaldırıma dikey park eden araçların kapladığı alana beyaz çizgiler çekilerek iptal edildiği idea edildi. Beyaz çizgilerini bitiminde çizilen sarı çizginin sınır oluşturmasıyla beyaz çizgili alanın boş kalması ise dikkat çekti. Vatandaşlarla çalışanlar arsında yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından otopark çalışmasının yapımına devam edildi. 
gazeteyenigün – 20.08.2007