Güzelhisar’a döküm OSB kurulmasın

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, 3 bin 500 dekar tarım ve zeytinlik alanın bu amaçla kullanılmak istenmesine tepki gösterdi

ERDAL ÇARBOĞA (Yeni Asır){nomultithumb}

İzmir Ege Dökümcüler Derneği çatısı altında bir araya gelen 21 firmanın Aliağa'da kurmak istediği "Döküm İhtisas Organize Sanayi Bölgesi" için yer olarak verimli tarım ve zeytin arazilerinin seçilmesi, bölge halkı tarafından tepkiyle karşılandı. Geçtiğimiz hafta Aliağa'ya gelen ve araziyi gezmek isteyen Yer Seçim Komisyonu'nun yolunu keserek eylem yapan yöre halkının ardından bölgedeki sanayiciler de Güzelhisar Ovası'na Döküm Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına karşı çıktı. Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Aliağa'nın verimli tarım ve zeytinlik alanlarını kapsayan 3 bin 500 dekar verimli arazinin dökümcülük sektörüne tahsis edilmesinin 'çevre ve insan cinayeti' olacağını söyledi. Saka, "Aliağa'daki kurumlar olarak bizler de bölgemize zarar verecek yatırımın bu alana yapılmasını istemiyoruz. Eğer bu proje ciddi ise, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nin arkasındaki tarım alanı olmayan, OSB genişleme sahasında bu yatırımı yapabilirler" dedi.
Bazı çevrelerin Aliağa'da devlet eliyle arazi kapatarak rant sağlamak istediğini öne süren Saka, "Türkiye'nin en büyük sanayi kentlerinden biri olan Aliağa'da, 3 bin 500 dekar tarım ve zeytin arazisini, 20 dökümcü devlet eliyle istimlak ederek kapatmaya çalışıyor. Türkiye'nin en modern, çevreyi kirletmeyen, dünyanın en gelişmiş altyapısına sahip ALOSBİ'nin yanı başında, birçok sakıncayı içeren bir sektörün kurulması doğru değildir. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu, telafisi mümkün olmayan bir hata yapılmaması için konuyu bir kez daha değerlendirmeye davet ediyor, bu yer seçiminden de vazgeçmesini istiyoruz" dedi.