Güzelbahçe’de ‘yıkıma devam’

İlçe belediyesi kentin dokusunu bozan ve imara aykırı yapılaşmaya geçit vermiyor. Kaçak binalar bir bir yıkılıyor.

İZMİR – Güzelbahçe Belediyesi ilçede bulunan kaçak yapılaşmaya geçit vermiyor. Bir süredir ilçede bulunan kaçak yapılaşmayla ilgili çalışma yapan Güzelbahçe Belediyesi kentin dokusunu bozan ve imara aykırı yapılaşmaya izin vermiyor.

3194 sayılı İmar Kanununun 32. maddesine göre imara aykırı yapıları tek tek yıkılmaya başlandı. Bugüne kadar elliden fazla yapının yıkıldığını belirten Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce Güzelbahçe’nin kent dokusuna uygun bir şekilde yeniden düzenleneceğini belirtti.

Başkan İnce, “Güzelbahçe yeşili ve mavisiyle İzmir’in akciğeri görevini görüyor. Çarpık yapılaşmanın en az olduğu ilçelerden biriyiz. Güzelbahçe’de tüm şehirlere örnek olacak bir yapılaşma yaratacağız. Güzelbahçe şu anda İzmir’in en gözde ilçelerinden birisi. Biz bu güzelliği korumaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. Mithat Paşa Caddesi Konak’tan başlayıp Güzelbahçe’nin sonuna kadar giden büyük bir cadde, Güzelbahçe’de kalan kısmında biz kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Yıkılması gereken yerler kanunun bize verdiği yetki doğrultusunda yapıyoruz. Keyfi hiçbir uygulama yok. Vatandaşlarımızdan da bu konularda anlayış göstermelerini istiyoruz. Biz kimsenin evini, iş yerini yıkmak istemiyoruz, ama mevzuat ne gerekiyorsa onu uyguluyoruz” diye konuştu.{nomultithumb}

Kaynak: Ege'de Sonsöz – 15.10.2010