Gurura ortak olmak için biraz sabredin

Böyle diyen Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti: İzmir’in ulaşımında çağ atlatmak hedef ve arzusundaysak biraz daha sabır göstererek biraz daha anlayışlı olarak, bu sıkıntılı süreci yaşamak zorundayız.

İZMİR Milliyet – UTKU BOLULU DHA

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  metro ve raylı sistem yatırımlarıyla kent içi toplu ulaşımı kısa süre içinde çok daha modern, konforlu, hızlı ve güvenli hale getireceklerini söyledi, İzmirliler’den  sabır ve anlayış istedi.
İzmir gibi ulaşım yollarının demiryolu ile “en fazla kesiştiği” bir ilde, kent içindeki hemzemin geçitlerin kaldırılmasının hiç de kolay bir iş olmadığını hatırlatan Kocaoğlu, “Bugüne kadar 535 milyon lira harcadığımız Aliağa -Menderes Raylı Sistem projesi, sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin en önemli kent içi ulaşım projesidir. TCDD ile bir yerel yönetimin birlikte yürüttüğü ilk ve tek projedir. Bugün yapım çalışmaları sırasında sıkıntılarımızı paylaşan İzmirli hemşehrilerimiz, hat işletime açıldığında da bu gururumuza ortak olacaktır. Anlayış ve destekleri için hepsine müteşekkiriz” diye konuştu.

“Tepkileri normal karşılıyorum”
 80 kilometrelik Aliağa -Menderes Raylı Sistem Hattı’nın sağlıklı işletilebilmesi için zorunlu olarak kapatılan hemzemin geçitlere yönelik bazı vatandaş tepkilerini anlayışla karşıladıklarını da belirten  Başkan Kocaoğlu şöyle konuştu:
“Yıllardır gidip geldikleri güzergahta zorunlu değişiklikler yapmak, alışkanlıklarını değiştirmelerini istemek elbette kolay değil. Ancak İzmir’e ulaşımda çağ atlatmak hedef ve arzusundaysak, biraz daha sabır göstererek, biraz daha anlayışlı olarak, bu sıkıntılı süreci el birliğiyle atlatmak zorundayız. Bu süreçte hemşehrilerimizin mağdur olmaması için pek çok üst geçit dyapacağız. Böylesine dev bir projenin uygulaması sırasında elbette eksikler olabilir. Önemli olan, bu eksiklerin süratle giderilmesidir. Sistemin oturması zaman alacaktır. İzmirli hemşehrilerimizin sabırla sonucu beklemelerini, talep ve önerilerini bize bildirmelerini diliyorum. Bize güvensinler ve inansınlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç olana bölgelerde hem yaya geçidi hem de karayolu alt ve üst geçitleri yapmaya muktedirdir.”

Hatay esnafına teşekkür ettiKocaoğlu, metro çalışmaları nedeniyle sıkıntılı bir dönem yaşayan Hatay esnafı ile bölgede oturan vatandaşlara da özellikle teşekkür etti. Farklı zaman dilimlerinde dolaştığı bölgede, vatandaşların istasyon ve bilet hollerinin kazı çalışmaları nedeniyle alınan yeni önlemlere harfiyen uyduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Bu nedenle hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Üçyol – Üçkuyular metro hattını açtığımızda, çekilen sıkıntılara değdiğini görecekler” diye konuştu.

Üst geçitlere de KİK engel oldu
Büyükşehir Belediyesi, yaya üst geçitleri çalışmaları kapsamında, Aydın Hat Boyu Caddesi üzerinde bulunan Seyhan Mahallesi (Buca), Binbaşı Reşat Bey Mahallesi (Gaziemir) ve 9 Eylül Mahallesi’nde (Gaziemir) yapılacak yaya üst  geçitleri için gerekli ihaleleri gerçekleştirdi. Ancak bu süreç, ihaleye  katılan firmalardan birisinin Kamu İhale Kurulu’na itirazıyla uzadı. Kurulun kararı üzerine yapılan düzeltici işlem sonucunda kazanan firmaya sözleşme daveti yapıldı.

Yeni Foça’ya yeni şebeke
 Kocaoğlu, “Yıllardır su sıkıntısı çeken Yeni Foça’da tam 91.500 metre iletim ve şebeke hattı yapıyoruz. Yaklaşık 5 milyon lira bedelli bu çalışmalarımızı Ağustos ayında bitirmeyi hedefliyoruz. Böylece yenilediğimiz hatta şebeke kayıplarını önlemiş olacağız. Ayrıca bölgenin 35 yıl sonraki nüfusunu hesaplayarak 80 bin kişilik arıtma tesisi inşa edeceğiz” dedi.

SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEDİ
Büyükşehir konserleri aklandı
İçişleri Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 2010 yılları arasında düzenlediği konserlerin çokluğu, Kamu İhale Kanunu koşullarına uyulmadığı, hep aynı firmanın ihaleleleri alması iddialarıyla ilgili kararını verdi. Aziz Kocaoğlu ve 16 bürokratı hakkında soruşturma izni vermedi.
Büyükşehir Belediyesi’nde konser ihaleleriyle ilgili iddialar hakkında, İçişleri Bakanlığı müfettişi ön inceleme başlattı. İddialar arasında, sıkça eğlence ve açık hava konserleri düzenlendiği,  bunların tümünün Smyrna Organizasyon’a verildiği yeraldı. İhalelerin  kanundaki koşullara uyulmadan, doğrudan temin maddesine uydurulduğu iddialarının yanı sıra organizasyon için ödenen paraların çok büyük miktarlar tuttuğu, ihalelerdeki kırım oranlarının da çok cüz i ve sembolik olduğu ileri sürüldü.

16 bürokrattan savunma
Mülkiye Müfettişi, Başkan Kocaoğlu’nun yanı sıra Genel Sekreter Ersu Hızır ve eski Genel Sekreter Vekili H. Fehmi Mani başta olmak üzere 2006 – 2010 arasında görev yapan Sosyal ve Kültürel İşler Daire Başkanları, Protokol Müdürleri, İhale Komisyonu üyeleri, Genel Sekreter Yardımcıları dahil 16 bürokratan savunma aldı. Müfettiş, hazırladığı ön inceleme raporunu İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a gönderdi.
Bakanlık, açık ihale usülü ile gerçekleştirilen 12 ihalenin Kamu İhale Kanuna’na uygun olarak ilanlarının yapıldığı, pazarlık usulü ile 5 ihalenin gerçekleştirildiği de yeraldı. Bakanlık, ancak Kamu İhale Kanunu’nun temel ilkelerinin ihlal edildiğine dair somut bir bilgi ve belge bulunmadığı, yasaya aykırılık durumuna rastlanılmadığını da kararında yazdı.

Kaynak: Milliyet Ege – 01.07.2010 {nomultithumb}