Gördes barajı’nı birlikte tamamlayalım

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gördes Barajı'ndan İzmir'e su taşıyacak isale hattının ve arıtmanın yapımını hızlandırmak için DSİ'ye 'işbirliğine hazırız' başvurusu yaptı.
Küresel ısınmadan kaynaklı su sıkıntısının etkilerini azaltabilmek için yoğun çaba harcayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kente yeni su kaynakları kazandırmak için yürüttüğü çalışmaları yoğunlaştırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gövdesi 2009 yılında tamamlanacak olan Gördes Barajı'nın isale hattı ve arıtması için Devlet Su İşleri'ne işbirliği önerdiklerini açıkladı. İzmir açısından çok önemli bir su kaynağı olan ve 2008-2009 yılında bitirilmesi hedeflenen Gördes Barajı'ndaki suyun kente getirilmesi için 100 kilometrenin üzerinde bir isale hattı ile arıtma tesisinin yapılması gerektiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, "Gördes Barajı'nın kapasitesi 120 milyon metreküp. 60 milyon metreküpü tarımsal sulama, 60 milyon metreküpü de İzmir'in su ihtiyacı için düşünüldü. İsale hattı ve arıtmanın bedeli ise 250 milyon YTL. Gördes Barajı suyunun kentimize getirilmesini sağlayacak isale hattının ve arıtmanın yapılması için işbirliğine hazır olduğumuzu Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'müze bildirdik" diye konuştu.
Tahtalı Barajı'nda halen 300 gün yeterli olacak 119 milyon metreküp, Balçova Barajı'nda ise 3,5 milyon metreküp su bulunduğunu söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, "Gerçekleştireceğimiz yatırımlarla yıllık 95 milyon metreküplük kapasite artışı planladık. ÇED raporu ve arazi tahsisi gelir gelmez Çamlı, Bostanlı ve Değirmendere barajlarının da inşaatlarına başlayacağız" diye konuştu.
Azalan su kaynaklarına karşı yeni barajlara yönelik çalışmalarını yoğunlaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştireceği yatırımlarla kentin gelecekteki su ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak. İzmir sınırları içinde yüzey suyu tutabilecek tek ve rakipsiz yer, Çamlı Çayı üzerinde kurulacak Çamlı Barajı. Yarımada'ya hitap edecek Çamlı Barajı'nın yıllık kapasitesi 21.5 milyon metreküp. Yani 250 bin kişinin su ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip. Üstelik çok rantabl bir yatırım. Kamulaştırma dahil, yaklaşık 80 milyon YTL'lik yatırım bedeli bedeli öngörülüyor. Projesi hazır olan bu baraj tamamlandığında, yıllık 25 milyon YTL'lik getiri sağlayacağı tahmin ediliyor. Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan ÇED Raporu alınır alınmaz ihale sürecinin hemen başlatılacağını açıkladı. Emiralem bölgesindeki Değirmendere Barajı, projesi hazır olan ve Bakanlık'tan ÇED raporu bekleyen bir başka baraj yatırımı. Tamamlandığında, yıllık 6 milyon metreküplük kapasiteye sahip olması öngörülüyor. Bostanlı Barajı ise hem içme suyu hem de sel önleme amaçlı bir proje. Yıllık 3 milyon metreküp su kullanımı sağlayacağı tahmin ediliyor. O da ÇED raporu bekliyor. Öte yandan DSİ, Kemalpaşa'nın su ihtiyacını karşılayacak Yiğitler Barajı için proje çalışmalarını sürdürüyor. 12 milyon metreküp su hacmine sahip olan Yiğitler Barajı'nın 6 milyon metreküpü tarımsal sulama, 6 milyon metreküpü de içme suyu olarak kullanılacak.

HaberEkspres – 13.07.2007