‘Gördes Barajı’nı birlikte bitirelim’

Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu, DSİ'ye işbirliği teklif etti

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gördes Barajı'ndan İzmir'e su taşıyacak 100 kilometrelik isale hattı ve arıtmanın yapımını hızlandırmak için DSİ'ye "İşbirliğine hazırız" başvurusu yaptı.
Gövdesi 2009 yılında tamamlanacak olan Gördes Barajı'nın isale hattı ve arıtması için Devlet Su İşleri'ne işbirliği önerdiklerini açıklayan Başkan Aziz Kocaoğlu, küresel ısınma nedeniyle meydana gelen su sıkıntısını azaltabilmek için böyle bir girişimde bulunduklarını ifade etti.

Önemli kaynak
Gördes Barajı'nın kapasitesinin 120 milyon metreküp olduğunu, bunun 60 milyon metreküpünün tarımsal sulamada kullanılacağını belirten Başkan Kocaoğlu, "60 milyon metreküplük bölüm, İzmir'in su ihtiyacı için düşünüldü. İsale hattı ve arıtmanın bedeli, 250 milyon YTL'yi buluyor. Gördes Barajı suyunun kentimize getirilmesini sağlayacak isale hattının ve arıtmanın yapılması için işbirliğine hazır olduğumuzu, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'müze bildirdik" diye konuştu.
Tahtalı Barajı'nda halen 300 gün yeterli olacak 119 milyon metreküp, Balçova Barajı'nda ise 3.5 milyon metreküp su bulunduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, şu açıklamayı yaptı:
"Gerçekleştireceğimiz yatırımlarla yıllık 95 milyon metreküplük kapasite artışı planladık. ÇED raporu ve arazi tahsisi gelir gelmez, Çamlı, Bostanlı ve Değirmendere barajlarının da inşaatlarına başlayacağız. Çamlı Barajı'nın kamulaştırma dahil 80 milyon YTL'ye mal olacağını düşünüyoruz. Buradan 250 bin kişinin su ihtiyacı karşılanacak."

13.07.2007 Yeniasır