Golf sahasına ruhsat çıktı.

Milas Tuzla sulak alanının çevresine yapılacak olan golf sahası için ruhsat alındığının açıklanması, çevrecilerin tepkisine neden oldu. Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz, golf sahalarının çevreye canlılık getireceğini savunurken, çevreciler sahaların doğanın ekolojik dengesini bozmasından korkuyor.

Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan Tuzla sulak alanı çevresine yapılması uzun süredir gündemde olan golf sahaları konusunda son aşamaya gelindi. Tuzla'da 2 bin dönümlük özel mülkiyete ait alanda yapılacak olan golf sahası için ruhsat alındığını açıklayan Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz, şunları söyledi: "Diğer iki alana ruhsat alınması için çalışmalar devam ediyor. Golf sahasını yapacak olan firmalar bölge için yeterli araştırmayı yaptıklarını söylediler. Bize verilen bilgiye göre, golf sahalarının çimleri denizden alınacak su ile sulanacak. Golf sahası yapılacak bölgeler için gerekli yasal izinler alınmış."
Topuz, Tuzla'ya yapılacak golf sahasının Milas'a istihdam konusunda büyük katkı sağlayacağını ifade ederek, şöyle devam etti: "Bu alanda yaklaşık 150 personel çalıştırılması planlanıyor. Biz ayrıca Tuzla Kuş Cenneti'ne de gereken önemi veriyoruz. O bölgeye gelen ziyaretçilerin kuşları ürkütmeden izlemelerini sağlamak için kuşların bulunduğu bölgedeki Boğaziçi köyüne seyir kulesi yaptırıyoruz. Bölgeye yapılacak olan golf sahası kuş cennetine zarar vermez. Golf sahasının yapılacağı bölgenin kuş cennetine uzaklığı 250 metre ile 1 kilometre arasında, bu mesafe gölün farklı noktalarına göre değişiyor."

Sınırlar belirlenmeli

HABİTAT Çevre Kozası Üyesi Filiz Dizdar ise çevrecilerin 3-4 yıldır bu konuda mücadele verdiklerini belirterek, "Bu konuda geçmişte Mimarlar Odası dava açtı. Ama mahkeme, odayı bu konuda ehliyetsiz görerek reddetti. Dava temyize gitti. Bölge geçtiğimiz yıllarda sulak alan ilan edildi" dedi.
Bölgeye yapılacak olan golf sahasının ekolojik dengeyi bozacağına iddia eden Dizdar, şunları söyledi: "Bugüne kadar gölün sınırları belirlenmedi. Öncelikle gölün sınırları belirlenmeli, ekolojik etki alanı tespit edilmeli. Biz bu konuda mücadele etmeye kararlıyız."
Boğaziçi köyü sınırları içinde bulunan ve sulak alan ilan edilen Tuzla Kuş Cenneti'nde birçok tür kuş yaşıyor. Özellikle gölde yaşayan flamingolar ve beyaz balıkçılları görmek isteyen yerli ve yabancı turistler bölgeyi ziyaret ederek, kuşları görüntülemeye çalışıyor.

Haber Ekspres – 08.01.2007