Gönül: Projeyi bizzat takip edeceğim

ÜÇ BAKANDAN, ÜÇ MÜJDELİ HABER 

Milli Savunma Bakanı, ilk Bakanlar Kurulu toplantında konunun gündeme getirileceğini söyledi

NİHAL AŞKIN (yeniasır) 26.09.2007{nomultithumb}

Yeni Asır'ın, yaklaşık 9 aydır İçişleri Bakanlığı'nın onayını bekleyen "Kemeraltı Yenileme Alanı" ile ilgili haberleri Ankara'da ses getirdi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın bir günde imzalayarak Bakanlar Kurulu'na sunduğu projeye İzmir'den seçilen Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de sahip çıktı. Tasarıyı bizzat takip edeceğini söyleyen Bakan Gönül, tasarının en kısa sürede eksiksiz olarak Bakanlar Kurulu gündemine geleceğini kaydetti. Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürü Yüksel Öztürk'ü de telefonla arayan Bakan Gönül, tasarının pazartesi günkü ilk Bakanlar Kurulu toplantısına yetiştirilmesini istedi. Gönül, "Zaten 9 ay geciktik. Daha çok zaman kaybetmeyelim. Eğer tasarıda bir evrak eksiği ya da herhangi bir sorun varsa da bana bilgi verin. Bizzat ben takip edeceğim" dedi.

Sahip çıktılar
Kemeraltı ve çevresini cazibe merkezi haline getirecek olan Kemeraltı Projesi 9 aydan bu yana İçişleri Bakanlığı'nda imza bekliyordu. Bürokratik engeller ve yazışmalar nedeniyle bir türlü Bakanlar Kurulu onayına sunulamayan Kemeraltı Projesi, Yeni Asır'ın yayınlarının ardından İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından bir gün içinde imzalanarak Bakanlar Kurulu onayına sunuldu. Projenin Bakanlar Kurulu gündeminde beklememesi için İzmirlilerin "Sahip çıkın" çağrısına olumlu yanıt veren Bakan Gönül, tasarının Bakanlar Kurulu'nda onaylanması için elinden gelen gayreti göstereceğini söyledi.

Harekete geçirdi
Bakan Vecdi Gönül, Yeni Asır'ın çağrısı üzerine Kemeraltı projesine sahip çıkarak Ankara ile anında gerekli tüm görüşmeleri yaptı. Önce İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Bülent Kılınç'ı arayan Bakan Gönül, proje hakkında detaylı bilgi aldı. Bülent Kılınç'tan Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde kendisine projeyle ilgili bilgi notu gönderilmesini isteyen Bakan Gönül, "Bu tasarının önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına gelmesi lazım. Bunu takip etmem ve Bakanlar Kurulu'nda savunmam lazım. Bana proje hakkında bilgi notu da gönderirseniz iyi olur" dedi.

Takip edeceğim
Kemeraltı Projesi'nin onaylanması için tüm aşamaları takip edeceğini kaydeden Bakan Gönül, "Tasarının pazartesi günkü ilk Bakanlar Kurulu toplantısına alınması için gerekli görüşmeleri yaptım. Ayrıca İçişleri Bakanlığı'ndan da herhangibir evrak eksiği ya da bir başka eksik bulunması durumunda bana hemen bildirilecek ve eksiği tamamlayacağız. Buranın daha çağdaş ve turizm merkezi haline gelmesi sağlanacak. İçindeki tarihi yapılar onarılarak nostaljik ve yaşanılabilir mekanlar oluşturulacak" dedi.

Proje neyi kapsıyor?
Kemeraltı Projesi, bölgenin tarihi ve turizm alanı olabilmesi amacını taşıyor. 272 hektarlık alanın Bakanlar Kurulu tarafından "Yenileme Alanı" ilan edilmesi halinde, bölge içinde bulunan ve yıpranmaya yüz tutmuş tüm tarihi yapılar Büyükşehir ve Konak Belediyelerinin girişimiyle restore edilecek. Hazırlanan taslak projeye göre Kemeraltı'nda tarihi binalar içinde kahve evleri, el nakışlarının satıldığı nostaljik alışveriş merkezleri, butik oteller yapılması planlanıyor. Ayrıca 272 hektarlık alan içinde yer alan Agora, Antik Tiyatro, Kadifakale gibi arkeolojik bölgelerin de tarih turizmine kazandırılması hedefleniyor.