GÜNEŞE HAZIRLIK…

İzmirlilerin denizle buluşma adresi Kordon'da, yaz sezonu için iyileştirme çalışmaları yapılıyor

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu)- İzmirlilerin "dayatmaya karşı diretmesiyle" altı şeritli otoyoldan kurtarılan Kordon, yaza hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce başlatılan çalışmalar çerçevesinde rekreasyon alanındaki tartan pist yenilenecek, yıpranmış yeşil alanlarlar onarılacak, fiziki altyapı iyileştirilecek.

Başta hukuk olmak üzere her alanda mücadele verilen Kordon, 2000 yılının Eylül ayında özellikle yayalar için düzenlenerek hizmete açılmıştı. Çalışmalar çerçevesinde büyükşehir belediyesi, dolguyla birlikte 146 bin metrekarelik alanı düzenlemişti. Kordon'da 66 bin metrekarelik yeşil alan oluşturulurken 54 bin metrekarelik alanda da yaya, bisiklet, taşıt yolu ve tartan pist yapılmıştı.

Yürüyüş ve koşu meraklılarının yeğlediği parkurların başında gelen bin 350 metre uzunluğunda, 2.5 metre genişliğindeki tartan pistin yeniden yapımı, hava koşullarının uygun olması durumunda hafta başında gerçekleştirilecek. Öncelikle mevcut yıpranmış tartan pist sökülecek, altyapısı iyileştirilecek. Daha sonra, alana dökme tip tartan pist yapılacak. Pistin, haziran ayında yeniden kullanımına sunulması öngörülüyor.

Çalışmalar kapsamında; Alsancak Limanı'ndan Cumhuriyet Alanı'na kadar uzanan sahil boyunca, çeşitli nedenlerle tahrip olan yürüyüş yolları, taş plakalar, bisiklet ve yaya yolları da elden geçirilecek. Mevcut yeşil alanlardaki bozulmalar, kalıp çimlerle onarılacak. Tuzlu suya ve basılmaya en dayanıklı tip çim olduğu bildirilen "bermuda grass" türü kalıp çimlerle döşeli olan Kordon'daki yeşil alanlar, kış sezonu boyunca çimin kendi özelliğinden dolayı yer yer sararmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin verdiği bilgiye göre, hava ve toprak sıcaklığının artmasıyla yeşeren bu çimlerdeki deformasyonlar da giderilecek. Ayrıca, 15 Nisan'dan sonra Kordon'a yazlık çiçekler dikilmeye başlanacak. Kadife, pervane, ipek ve zinnia cinsi yazlık çiçeklerle Kordon rengarenk bir görünümle yaz mevsimini karşılayacak.

Yine Alsancak Limanı'ndan başlayarak Konak Pier'e kadar olan bölümde deniz kenarında bulunan banklar da yenilenecek. Yıpranan bankların yerine 150 adet yeni bank yerleştirilecek.

Cumhuriyet Ege – 30.03.2007