Günde 3 bin araç geçerse yaparız

Karayolları 2. Bölge Müdürü Altun, "Bayındır-Torbalı Kavşağı" krizine iki çözüm yolu açtı:
1- Araçlar ekim ayına kadar sayılacak. Bayındır yolundan bir günde üç bin araç geçerse, istediğiniz güvenli kavşağı yaparız.

2- Torbalı'nın içine giden yolu beton bloklarla kapattık, çünkü kaçaktı. Belediye yolla ilgili imar planını onaylatsın, yeniden açalım.


İLKER ÇOBAN (Yeni Asır – 15.08.2007{nomultithumb})

Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun, sinyalizasyon sistemi ile güvenli hale getirilmesi istenen Torbalı-Bayındır kavşağı ile ilgili iki çözüm yolu getirdi. Kavşakta sayım işlemlerini başlattıklarını belirten Altun, Bayındır Yolu'nu günlük 3 bin aracın kullanması durumunda sinyalizasyon sistemi yapacaklarını açıkladı. Altun, geçen hafta beton bloklarla kapattıkları yolla ilgili olarak da, "Bu yolu, kaçak olduğu ve projemizde görünmediği için kapattık. Bu yolun yasal hale gelmesi ve yeniden açılması için Torbalı Belediyesi'nin imar planlarını İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne onaylatması ve onaylı haritalarla bize başvurması gerekiyor" dedi.

Projemizde yok
Karayolları İkinci Bölge Müdürü Erol Altun, kapatılan ilçe yolunun projelerinde yer almadığını açıkladı. Altun, "Torbalı Belediyesi'nin İzmir-Aydın Yolu'na paralel olarak bir imar yolu açması gerekiyordu. Beton bloklarla kapattığımız tarla yolunu da bu imar yoluna bağlaması lazımdı. Ancak belediye, işin kolayına kaçtı. Açtığı tarla yolunu doğrudan İzmir-Aydın Karayolu'na bağladı" diye konuştu.
Torbalı Belediyesi'nin 2 Mart 2007 tarihinde yolun yasal hale gelmesi ve sözkonusu noktaya döner kavşak yapılması için kendilerine başvurduğunu dile getiren Altun, belediyeye 21 Mart 2007'de yanıt verdiklerini anlattı. Torbalı Belediyesi'nden arazinin durumunu gösteren sayısal harita istediklerini belirten Altun, şöyle konuştu: "Belediye bize sayısal haritalar yerine, uygun olmayan haritalar gönderdi. Biz de sayısal haritaları getirmelerini istedik. Şu anda bu haritaları bekliyoruz. Ancak yolun yasal hale gelmesi için bu yeterli değil. Yolun imar planlarına işlenmesi ve Büyükşehir Belediyesi'ne onaylatılması gerekiyor. Daha sonra da biz, proje sahibi mühendislerimizle birlikte durumu inceleyeceğiz. Eğer döner kavşak yapılması ve yolun açılması uygunsa açacağız."

Sayımlar başladı
Altun, sinyalizasyon sistemi yapılarak güvenli hale getirilmesi istenen Torbalı-Bayındır Kavşağı'nda araç sayımlarını da başlattıklarını söyledi. Sinyalizasyon sistemi yapabilmeleri için Bayındır Yolu'nun günlük araç sayısının 3 bin olması gerektiğini belirten Altun, "Ekim ayına kadar sürecek sayımlarla ilgili ekiplerimiz hızla çalışıyor. Eğer rakamlar uygun olursa genel müdürlüğümüze kavşağın yatırım programına alınması ile ilgili yazıyı göndereceğiz" diye konuştu.

Davete seve seve gideceğim
Torbalı Şoförler Odası Başkanı İsmail Akman'ın ilçesine yaptığı davete de olumlu yanıt veren Karayolları İkinci Bölge Müdürü Altun, Yeni Asır eşliğinde ve uygun bir günde kavşağa giderek yerinde inceleme yapacağını ve Torbalı halkı ile de gerekli görüşmeleri yapacağını kaydetti. Halka hizmet için görev yaptıklarını belirten Altun, "Biz halka hizmet için varız. Ancak her şey yasalar çerçevesinde olmalı. Yasalara uygun olmayan bir konuyu destekleyemeyiz. Halkımızın güvenliğini de düşünüyoruz" dedi.

Beton bloklarla kapatıldı
Geçtiğimiz aylarda trafiğe açılan Torbalı-Bayındır Kavşağı'nın sinyalizasyon sistemi ile güvenli hale getirilmesi istenirken, ilçe içine giden yolun kapatılması şaşkınlık yarattı. Karayolları İkinci Bölge Müdürlüğü, projesinde görünmeyen yolu, kavşak güvenliğini sağlama gerekçesiyle kapattı. Yolun kavşağa bağlanarak açılabilmesi için belediyenin imar planlarını Büyükşehir Belediyesi'ne onaylatması gerekiyor.