Günay: Her isteyen taklit eser yapamaz

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yazar Sevan Nişanyan'ın Kayserdağı'na oyduğu Dalyan'dakine benzer sahte kaya mezarları hakkında gereken neyse yapılacağını açıkladı


Yazar Sevan Nişanyan'ın İzmir'in Selçuk ilçesi Şirince köyü yakınlarındaki Kayserdağı'na Muğla Dalyan'daki tarihi Kaunos Kaya Mezarları'na benzeyen oyuklar yaptırmasıyla başlayan tartışmalara, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay son noktayı koydu. Önceki gün Efes Antik Kenti kazı alanındaki çalışmaları yerinde incelemek amacıyla İzmir'e gelen, Şirince'de de Avusturya Bilim ve Araştırma Bakanı Dr. Beatrix Karl ile birlikte yemek yiyen Günay, gazetecilerin konu hakkındaki sorularını yanıtladı. Nişanyan'ın Dalyan'dakine benzer kaya mezarı yaptırmaya başlamasıyla ilgili olarak kurulun teknik inceleme gerçekleştirdiğini belirten Bakan Günay, "Her önüne gelen taklit eser yapamaz" dedi. Kurulun incelemesinin tamamlanmasını beklediklerini ifade eden Günay, "İnceleme sonucu gereği yapılacak" diye konuştu.

DAVA AÇILMIŞTI
Kamuoyu, Sevan Nişanyan'ın Dalyan'daki Kaunos Kaya Mezarları'na benzer taklit kaya mezarı yaptırdığını Yeni Asır'ın özel haberleriyle öğrenmişti. 2001 yılında Şirince'de inşa ettiği yapılarla dikkat çeken ve bu yapılar nedeniyle 10 ay hapis yatmak zorunda kalan yazar Nişanyan hakkında taklit kaya mezarıyla ilgili olarak, Orman İşletme Müdürlüğü'nün şikayeti üzerine Cumhuriyet Savcılığı tarafından 'Ormana zarar verdiği' gerekçesiyle dava açılmıştı. Nişanyan, Orman Kanunu'na göre tek bir ağaca bile zarar vermediğini, orman alanını mülküne de geçirmediğini belirterek, hakkında açılan davayı 'yok' saydığını söylemişti. Nişanyan'ın uygulaması hukukçuları da fikir ayrılığına düşürmüştü. Bazı hukukçular Nişanyan'ın uygulamasının yasalara aykırı olmadığını öne sürerken, bazı hukukçular da kimseden izin almadan yapılan eylemin Türk Ceza Kanunu'na göre suç teşkil ettiğini iddia etmişti. Nişanyan'ın kaya mezarı yaptırmasına Dalyanlılar da sert tepki göstermişti.

Kaynak: Yeni Asır – 17.05.2010 {nomultithumb}