Göltürkbükü’nde sosyete iskeleleri kaldırılıyor

Yaşar ANTER /BODRUM (Muğla) (DHA

Spor ve iş dünyasının ünlü isimleri ile beach clubların bulunduğu Bodrum’un Göltürbükü Beldesi’nde, ‘Avrupa Yakası’ olarak bilinen bölümündeki 50’nin üzerinde iskelenin yıkılması için tahliye kararı çıktığı, tebligatların yapıldığı bildirildi.

GÖLTÜRKBÜKÜ Belediyesi’nce üç yıl önce 2 milyon dolara mal olacak Kentsel Tasarım Projesi hazırlandı. Belediye meclisinde onaylanan projenin ilk bölümü için 2008 yılının Ocak ayında 25 iskelenin yıkımı gerçekleştirildi. İkinci bölüm için ise 15 Eylül’den itibaren iskele yıkımlarına başlanacağı bildirildi.
Tebligatlar gönderildi
‘Avrupa Yakası’ olarak adlandırılan Bağarası Mevkii’ndeki beach club, otel, motel ve kişilere ait 50 iskelenin yıkımı için Bodrum Kaymakamlığı’nca tebligatların yapıldığı öğrenildi. Kaymakamlıktan yapılan tebligatın sezon sonuna denk geldiğini ve mağdur olduklarını belirten 20 yıllık restoran işletmecisi Hasan Durman, “Belediyenin üç yıl önce başlattığı proje kapsamında, güzel ama zamansız ve yersiz verilen kararlar işletmecileri sıkıntıya sokuyor. Sezon 4 aydan iki aya kadar düştü” dedi.

Kaynar: İki yıl önce yıkmıştık
Göltürkbükü Belediye Başkanı DP’li Halil İbrahim Kaynar ise “İki yıl önce projenin ilk bölümünde 25 iskeleyi yıkmıştık. Yeni hazırladığımız projenin ikinci bölümünü Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ na sunduk, onaylanmasını bekliyoruz. Projenin onaylanmasının ardından iskelelerin bulunduğu sahilde çalışmalara başlayacağız.

Kaynak: Hürriyet Ege – 06.09.2010