Gül’ün EXPO adayı İnciraltı

Haber Ekspres'in görüştüğü Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, EXPO için en kuvvetli adayın İnciraltı olduğunu söyledi. Gül, "Biz Fuar'ın düzenlenmesi için en uygun alanın İnciraltı olduğunu düşünüyoruz. Benim ailemin yarısı İzmir'den, bu sebeple İzmir'in ..

adaylığını can-ı gönülden destekliyorum" diye konuştu.

Bugüne kadar Güzelbahçe-Urla, Buca ve Çiğli öne çıkmış ve konu İzmir'de birbirine zıt görüşler yaratmıştı. Son olarak EXPO'da, İnciraltı öne çıktı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, hükümetin gönlünün İnciraltı'ndan yana olduğunu söyledi.

İzmir'in EXPO 2015'e aday olmasıyla ilgili temaslarda bulunmak ve incelemeler yapmak üzere Türkiye'ye gelen Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Başkanı Wu Jianmin ile Genel Sekreter Vicente G. Loscertales, İzmir heyetiyle birlikte Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü ziyaret etti.

Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan toplantıda, BIE Başkanı Wu Jianmin'in, EXPO hareketinin yeni sınırlara taşınması gerektiğini belirterek, "EXPO İslam ülkelerine, Afrika'ya taşınmalı, çünkü EXPO'ların amacı işbirliğidir. ABD ile İslam dünyasının çatışma halinde olduğunu görüyoruz. Buna karşın EXPO hareketi harika fırsatlar yaratabilir bu tüm dünyanın yararınadır" dedi.

Türkiye'nin 15 ayda 3 sunuş hakkı olduğunu belirten Wu Jianmin, İzmir ve Türkiye'nin rakibi olan İtalyanların lobi çalışmasına hızlı başladığını hatırlattı.

BIE Genel Sekreteri Loscertales'in de oylamaya 15 ay kaldığını hatırlatarak, şunları kaydetti: "Projenin tanımını bitirmeniz lazım. Bu yapılmadı. Alanı belirlemeniz lazım. Bütçede belirlenecek, temanın geliştirilmesi gerekecek. Bunların hepsinin önümüzdeki Haziran ayına kadar bitirilmesi gerekiyor. 97 ülkenin de İzmir'in adaylığı yönünde oy kullanması için ikna edilmesi gerekiyor. Çok çekici bir adaysınız. Türkiye Avrupa'ya doğru çok hızlı gelişiyor. Başka bölgelerle de köprü oluşturuyor. Türkiye'nin bu yeni profili EXPO için iyi bir fırsat. EXPO buz dağı gibidir, görünmeyen kısmı daha büyüktür."

Gül Türkiye'nin Müslüman ve modern bir ülke olduğunu, hem Avrupa'da hem de Asya'da yer aldığını ve son 4-5 yılda herkesin buluşabileceği çok önemli bir merkez haline geldiğini söyledi.

Tayfun AŞCIOĞLU

Haber Ekspres 13.12.2006