Güllük’ün kaderi değişmedi

Balık çiftliklerinin taşınacağı alanın yine körfez içinde kalması nedeniyle kirliliğin yarattığı tahribatın önüne geçilemiyor

 

Güllük’ün kaderi değişmedi

Çiftliklerin taşınması öngörülen Güllük'ün iç körfezi niteliğindeki Asin Körfezi'nin derinliği, Oşinografi Dairesi Başkanlığı'nca yayınlanan haritalarda 23-24 metre olarak gösteriliyor. Ancak çiftliklere ilişkin tebliğde en az 30 metre derinlik gerekiyor.iftliklerin taşınması öngörülen Güllük'ün iç körfezi niteliğindeki Asin Körfezi'nin derinliği, Oşinografi Dairesi Başkanlığı'nca yayınlanan haritalarda 23-24 metre olarak gösteriliyor. Ancak çiftliklere ilişkin tebliğde en az 30 metre derinlik gerekiyor.

 

NURPERİ DEĞİRMENCİ

BODRUM-Balık çiftliklerinin açık denizlere taşınması kararının, Muğla’nın Güllük Körfezi’nin kaderini değiştirmeyeceği vurgulandı. Yeni alanların da körfezin içinde kalıyor olması nedeniyle, kirliliğin geniş alanlara yayılacağı ve doğal yaşamın yok olacağı uyarısı yapıldı.

2007 yılında çıkarılan “Denizlerde Balık Çiftliklerinin Kurulamayacağı Hassas Alan Niteliğindeki Kapalı Koy ve Körfez Alanlarının Belirlenmesi”ne ilişkin tebliğe göre, çiftliklerin karadan yaklaşık 1 kilometre ve en az 30 metre derinlikteki alanlara taşınması öngörülmüştü. Ayrıca suyun kalite ölçümünün de balık çiftlikleri sahiplerince yaptırılması kararlaştırılmıştı.

Oşinografi Dairesi Başkanlığı’nca yayınlanan haritalarda derinliği 23 ile 24 metre arasında gösterilen Güllük Körfezi içindeki Asin İç Körfezi’nde, “30 metre derinlik” kriterinin nasıl uygulanacağı ise merak konusu.

Asin Körfezi Koruma Platformu Sözcüsü Bikem Ekberzade, “Yaptığımız araştırmalara göre, körfezi kirleten birinci etken halâ balık çiftlikleri. Körfezde tahribat oldukça vahim ve çok hızlı ilerliyor. Yani çok az zamanımız var” dedi.

 

MERCANLARA ÖRTÜ

Asin İç Körfezi’ndeki çok değerli türlerin tehdit altında olduğuna da dikkat çeken Ekberzade, şunları söyledi:

“Bunlardan en önemlisi kaya mercan oluşumları. Yurtdışında bu konuda uzmanlara danıştık. Amerika’daki National Oceanic and Atmospheric Association (NOA) dalında en üst kurumlardan birisi. Buradan mercan uzmanı 7 deniz biyoloğundan birebir yanıt aldık ve şaşırdık. Güllük Körfezi’nde mercan var. Ancak üstündeki algler mercanları kapatıyor, onların nefes almasını önlüyor. Buradaki en önemli endemik türlerden bir tanesi de posidonia çayırları. Bunlar Akdeniz’in ciğerleri. Fakat balık çiftliklerinden kaynaklanan çökeltiler ve sudaki organik atığın yüksek olması, posidoniaların zararlı algler ile kaplanmalarına ve ölmelerine neden oluyor.”

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Ali Cemal Gücü de körfezdeki biyoçeşitliliğin önemini vurguluyarak, “Daha önce bölgede yaptığımız çalışmalarda Güllük Körfezi’ndeki organik atık yoğunluğunu zaten belirlemiştik. Endemik bir çok türe sahip Güllük Körfezi’nin girişinde konuşlanacak olan balık çiftlikleri, atık yoğunluğunu artırarak körfezdeki deniz yaşamını, oradaki biyoçeşitliliği tehlikeye sokar” diye konuştu.

Körfez girişindeki toplam 80 noktaya, 3 firmanın çiftliklerini taşımak için hazırlık yürüttüğü de öğrenildi.

Bölgeyi saran balık çiftlikleri yer değiştirse de tehdit olmayı sürdürüyor.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 01.06.2010 {nomultithumb}