Gül gibi seçim!

Demirtaş, Yemişçi ve Taşkın Yürütme Kurulu Üyeleri olarak seçildiler

<ÜMİT YALDIZ – Yenigün – 26.02.2007>
EXPO 2015 için oluşturulan Yönlendirme Kurulu’nda yer alan 9 İzmirli Sivil Toplum Üyeleri arasından Yürütme Kurulu’na seçilecek 3 isim belli oldu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül başkanlığında geçen hafta Ankara’da yapılan toplantıda İzmirliler arasındaki anlaşmazlık nedeniyle seçilemeyen ve sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun önderliğinde bir araya gelen İzmirliler İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Tuğrul Yemişçi ve EBSO Başkanı Tamer Taşkın’da karar kıldı. Bu kararda Dış İşleri Bakanı Abdullah Gül’ün etkili olduğu öğrenildi.
Yemişçi ve Taşkın’ın katılmadığı İzmir’deki seçimde isimleri çıkan Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh ve İhracatçılar Birliği Temsilcisi Servet Eröcal Yürütme Kurulu’nda yer alamadı. Ankara’daki toplantıda çıkan anlaşmazlık üzerine Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından listenin Ekrem Demirtaş, Tuğrul Yemişçi ve Tamer Taşkın’dan oluşması gerektiği İzmir heyetine bildirildi.AKP’den milletvekili adayı ve delege olan Yemişçi’nin önümüzdeki seçimlerde Ankara’ya gitmesi halinde bu kurumun başına gelecek ismin EXPO çalışmalarına devam etmesinin kararlaştırıldığı belirtilirken AKP kulislerinde adı milletvekili adayı olarak öne çıkan Tamer Taşkın’ın da EXPO Yürütme Kurulu’nda yer alması hükümetin etkisini gözler önüne serdi.  
İnciraltı’nı Gül açıklayacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun davetlisi olarak Crowne Plaza’daki iki saatlik toplantıda bu isimler doğrudan oylandı…  Kocaoğlu, “Demirtaş, Yemişçi ve Taşkın isimlerinde karar kıldık. EXPO hedefine yürüyoruz” derken Bakan Gül’ün 10 içinde İzmir’e geleceği EXPO’nun yeri konusunda son noktayı koyacağı belirtildi. Gül’ün EXPO için seçilen İnciraltı’nın seçilme nedenlerini de bu toplantıda açıklayacağı kaydediliyor.
BAŞKAN KOCAOĞLU: OY BİRLİĞİ İLE SEÇİLDİLER
İzmir’de geçen hafta yapılan ancak Taşkın ve Yemişci’nin katılmadığı oylamadan, Demirtaş’ın yanısıra Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh, İhracatçılar Birliği Temsilcisi Servet Eröcal ismi çıkmış ancak Ankara’daki Yönlendirme Kurulu toplantısında Yemişçi ve Taşkın bu seçime oy kullanmadıkları gerekçesiyle karşı çıkmıştı.
Yürütme Kurulu’nda Dışişleri Müsteşarı başkan olarak görev yaparken İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sanayi Ticaret, Kültür ve Turizm bakanlıkları da geçen hafta seçilmişti. İTO, İTB ve EBSO’nun da belirlenmesinin ardından kurul oluşmuş oldu. Ayrıca geçen hafta Vali Oğuz Kağan Köksal’ın talebiyle İZFAŞ Yönlendirme Kurulu’ndan çıkarılmış yerine İzmir Esnaf Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam’ın kabul edilmesi karara bağlanmıştı.
Toplantı sonrası basın mensuplarına bir açıklama yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, kurula, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın ve İzmir Ticaret Borsası Başkanı Tuğrul Yemişçi’nin, ittifakla seçildiğini söyledi. Kocaoğlu, İzmir ve hatta Ege, EXPO’nun arkasında kilitenmiştir” dedi.