Gökdelenlere onay çıktı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ, YENİ KENT MERKEZİNİ TARTIŞTI

Daha önce İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan geçen nazım imar planında öngörülen değişiklik, dün akşamki toplantıda oyçokluğuyla kabul edildi

Yeni Asır 14.03.2006

 

Kamuoyunda "yeni kent merkezi" olarak bilinen Alsancak Limanı arkası ile Turan Bölgesi arasındaki 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonu, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oyçokluğu ile kabul edildi. Başkan Aziz Kocaoğlu, nazım imar planı revizyonunun İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda oybirliğiyle kabul edildiğini ve tam zamanında alınmış bir karar olduğunu söyledi.

Konak ve Karşıyaka belediyelerinin bölgede bugüne kadar herhangi bir ruhsat vermediğini, bunun için hiç kimsenin mağdur edilmediğini belirten Kocaoğlu, bölge için 7 yıl önce başlatılan ve düzenlenen fikir yarışmasından esinlenilerek hazırlanan imar planına göre inşaat kullanım alanına çok az bir artış getirildiğini ve bölgede yüksek yapılaşmanın teşvik edildiğini kaydetti.
Sivil toplum örgütleri ile uyum içinde çalıştıklarını ve her kesimin görüşünü aldıklarını belirten Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Herkes sahiplenmeli
"Bu kararı, kentin gelişimi için verilen bir teşvik olarak düşünüyorum. Zemin kullanımındaki artış hava sirkülasyonuna olumsuz etki yapmayacak. Burası gökdelen alanı. Bu bölgenin bir an önce hareketlenmesi için en az bu teşvikin verilmesi gerekiyordu. Biz de en azı verdik. Daha önceki fikir proje yarışmasında burası için 6 emsal öneriliyordu, biz 4.5 yaptık. Kentin diğer bölgelerini gökdelen baskısından arındırmak için böyle bir teşvik öngördük. Bütün İzmir’in bunu sahiplenmesi gerekir. Bu kararın doğruluğuna inanan tüm arkadaşların samimiyetle bu kararın arkasında durması kent gelişimine katkı sağlayacaktır."

Tabanda genişleme
SHP’li meclis üyesi Mehmet Gültekin ise tabanda genişlemeyle bölgede yoğunluğun artacağını söyledi. Zemin kullanım alanının genişletilmesiyle sahili duvar gibi ören İzmir’in diğer bölümlerinden burasının da bir farkının kalmayacağını öne süren Gültekin, mevcut planın amacının taban alanını sınırlayıp dikeyde yapılaşmayı teşvik etmeye yönelik olduğunu, yeni yapılan düzenlemenin eski planın ruhunu yok ettiğini öne sürdü. Gültekin’in karşı oyuna rağmen nazım imar planı revizyonu oy çokluğu ile kabul edildi.

Ortaköy meclisi gerdi
İzmir’in Torbalı ilçesine bağlı Çapak Mahallesi’nin Ortaköy kısmının Karakuyu İlk Kademe Belediyesi’ne bağlanması talebinin görüşülmesi sırasında tartışma çıktı. AKP’li meclis üyeleri talebin gündemde bırakılmasını, konunun her iki belediye arasında daha sonra görüşülerek uzlaşma sağlanmasını istedi. Başkan Aziz Kocaoğlu ise Hukuk Komisyonu’nda talebin reddedildiğini söyledi.
Bölgede yaşayanların Torbalı’ya değil Karakuyu’ya bağlanmak istediklerini belirten Karakuyu Belediye Başkanı Ender Subakan, aksi karar çıkması halinde Başkan Kocaoğlu’na ve meclise saygısının zedeleneceğini söyledi. Subakan’ın sözlerine sinirlenen Kocaoğlu, söz konusu bölgede yapılan referandumdan haberi olmadığını belirtti ve komisyon kararının oylanacağını kaydetti.
Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur ile Karakuyu Belediye Başkanı Ender Subakan arasında yaşanan tartışmaya diğer meclis üyeleri de katılınca ortam gerildi. Yapılan tartışmalara rağmen talep komisyondan geldiği şekilde oy çokluğu ile reddedildi.

Dizüstü bilgisayar hayali suya düştü
AKP Grup Sözcüsü Bülent Delican ile Kemalpaşa Belediye Başkanı Yakup Karaca, İl Genel Meclisi ve İstanbul’da belediye meclis üyelerine dizüstü bilgisayar dağıtıldığını, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerine de bilgisayar dağıtılmasını istedi. Ancak Başkan Aziz Kocaoğlu, İl Genel Meclisi’nin bütçesinin tamamının yatırıma, harcamaya yönelik bir bütçe olduğunu, herhangi bir masrafı bulunmadığını belirterek, kendilerinin böyle bir harcama yapmayacağını ima etti ve konuyu kapattı.