Gökdelenler bölgesi yeniden oylanacak

UTKU BOLULU DHA

Değişiklikler ve yargı iptalleri nedeniyle yılan hikayesine dönen Yeni İzmir Kent Planı’nın son hali, haziran ya da temmuzda Büyükşehir Meclisi’ne gelecek 

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur’un açtığı dava sonucu İzmir 3. İdare Mahkemesi’nin iptal ettiği, Alsancak-Turan arası 550 hektar araziyi kapsayan ‘Yeni İzmir Kent Merkezi Planı’, yeni şekliyle yine Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak. Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nden gelecek zemin etüdlerinin de dahil edileceği plan, haziranda ya da temmuzda oylanacak.
Kentin geleceğini etkileyecek en önemli planlama çalışmalarından biri olan Yeni Kent Merkezi Planı, Temmuz 2003’te onaylandı, 2005’te revizyona uğradı. Daha sonra Başkan Aziz Kocaoğlu’nun önergesiyle Mart 2006’da, Büyükşehir Meclisi, zeminde yüzde 25, 30 ve 35 olan kullanım hakkını yüzde 40, 45 ve 50’ye; 3 ve 3.5 emsal olan inşaat yoğunluğu hakkını ise 4 ve 4.5 emsale çıkardı. Valilik, bu durumun imar yönetmeliklerine aykırı olduğu gerekçesiyle İzmir 4. İdare Mahkemesi’nde iptal davası açtı. Mahkeme, planın yürütmesini durdurunca, Büyükşehir, inşaat yoğunluğundaki 1 emsal artışı geri çekti, tabanda kullanım alanını artırdı. Ancak Haziran 2009’da, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur, jeoloji ve zemin etüdleriyle saptanmayan mikro bölgeleme haritası çıkarılmaması, ve analiz eksiklikleri gerekçesiyle İzmir 3. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, planı Şubat 2010’da iptal etti.
Büyükşehir, mikrobölgeleme etüdlerini yaptırdı, onay için Afet İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderdi.  Kocaoğlu, zemin etüdlerinin gelmesinden sonra planın yeniden yapılacağını söyledi. Kocaoğlu, “Özünde bir değişiklik yapmayacağız. Ufak hatalar varsa düzeltilir. Planı bekleyen çok hak sahibi var. Kimseyi mağdur etmek istemiyoruz” dedi.

 

Kaynak: Milliyet Ege – 14.05.2010