Gitti güzelim ajans!!!

Danıştay’ın Kalkınma Ajansı yönetmeliğinin durdurulmasına ve kanunun bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu dün bu siteden duyurmuştuk.
Bir gün bekledim, İzmir medyasının bu konuyu ele alış biçimini de merak ettim.
Aylarca yazdılar, çizdiler Kalkınma Ajansı’nın öneminden bahsettiler. Kanunun Meclis’ten geçtiği gün zil takıp oynamadığı kaldı İzmir basınının.
Danışma Kurulu oluşturuldu. İzmir’in gazete patronları ve temsilcileri de Danışma Kurulu’na alındı. Doğruydu, Kalkınma Ajansı’na bu kadar destek veren İzmir medyası dışarıda bırakılamazdı. Üstelik onların getireceği bazı projelerle kendilerini kurtarma imkanları da yaratılabilirdi. Ne de olsa para Ankara’dan, devletten geliyordu. Nasıl harcanacağı buradakilerin tekelindeydi.
Danışma Kurulu’nun ilk toplantısında proje önerileri gelmeye başladı bile. İlk proje Basmane’deki Güçbirliği Holding’in yarım bıraktığı iş merkeziydi. Projeye göre bu merkez Kalkınma Ajansı’nın parasıyla bitirilecekti. Dolayısıyla haklın parasıyla…
Sanki bu şirketi batıran, Türk halkıydı.
Kalkınma Ajansı koltukları da önemliydi. Genel seçim öncesi siyasi parti genel merkezlerine kendilerini daha çok göstermek isteyenler bu koltukları da kullanmak için kıyasıya yarıştılar birbirleriyle. Açıp bir bakın, o günün haberlerine…
Bugün ise Kalkınma Ajansı konusu gazetelerde iç sayfalara taşınmış nedense… Anlı şanlı yazarlarımız ise konuyu görmemezlikten gelmişler, sanki hiç duymamışlar gibi… Sadece Star Ege ilavesi hariç. Star Gazetesi bu olayı manşetten duyurmuş, Star Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Halil Tunç da köşe yazısında değinmiş bu olaya. Tunç’un köşe yazısında TMMOB avukatı Nurten Çağlar’ın açıklamaları var:
“Türkiye’deki yapılanma biçimiyle Kalkınma Ajansları belli bir sosyal sınıfın, toplumun bütün kesimlerinin kaderini belirleyecek güce sahip olmalarına yöneliktir. Oysa biz bu organizasyonu Devlet Planlama Teşkilatı’na vermişizdir. Anayasamız bunu emrediyor. Kanunun iptal edileceğine inanıyorum.’
Aslında bu açıklama bile Kalkınma Ajansı’nın kuruluş mantığının ve organizasyon şemasının yanlışlığını gözler önüne seriyor.
Tabii CHP’nin de aynı kurum için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu unutmayalım. Dolayısıyla hükümet Kalkınma Ajansı konusunu yeniden masaya yatırmak ve doğru noktalara ulaşmak zorundadır.
Yenigün Gazetesi köşe yazarı Hasan Tahsin de bugünkü yazısını Kalkınma Ajansı geyiğine ayırmış.
Evet bir İzmir geyiği daha gitti elimizden. Oysa ne güzel yazıyorduk, “Şu kadar para geliyor, bu kadar para gelecek” diye. Kimlerin bu paraları harcayacağı ise hep meçhul kalacaktı. Önümüzdeki günlerde bu ajans konusu daha çok tartışılacak.

suleymangencel.com