Girişimcilerin yeni merkezi Sarnıç oldu

ŞU ANDA FAALİYET GÖSTEREN 60'IN ÜZERİNDE TESİSTE 5 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Organize sanayi bölgesi avantajlarından yararlanması için çalışmaların sürdürüldüğü alana yılbaşından bu yana 11 firma başvurdu

MURAT ŞAHİN (Yeni Asır) 24.04.2007{nomultithumb}

İzmir şehir merkezine en yakın sanayi merkezlerinden birisi olan ve ulaşım avantajı ile son dönemde yatırımcıların ilgi odağı haline gelen Sarnıç, yeni yatırımcılar bekliyor.
Tekstil ve mobilya sektörü başta olmak üzere farklı sektörlerdeki yatırımcıların tercih ettiği Sarnıç'ta şu anda 60'ın üzerinde tesis yer alırken, bu tesislerde 5 binin üzerinde kişiye istihdam sağlanıyor. Sanayi tesislerinin her türlü altyapı ihtiyacının Sarnıç Belediyesi tarafından karşılandığı ve şu anda hiç bir altyapı sorununun bulunmadğı alanın organize sanayi bölgesinin avantajlarından yararlanması için de çalışmalar sürdürülüyor.

Altyapı avantajı
Bölgenin tam olarak dolması ile 180 sanayi tesisinin faaliyet göstereceği bölge 15 binin üzerindeki kişiye de istihdam sağlayacak. Sarnıç Belediye Başkanı İsmail Acar, yatırımcılara her türlü kolaylığı sağladıklarını belirterek, yıl başından bu yana 11 sanayicinin tesis kurmak için kendilerine başvurduğuna işaret etti. Acar, Sarnıç'ın ulaşım ve altyapı avantajı ile cazibe merkezi haline geldiğini kaydetti.
Şu anda tekstil ve mobilya başta olmak üzere değişik sektörlerden 60'ın üzerinde firmanın beldelerinde üretim ve hizmet sağladığına dikkat çeken Acar, "Yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Amacımız bölgeye yeni yatırımlar çekebilmek. Bölgedeki tesis sayısını 180'e çıkarmak istiyoruz. Bunun için de yatırımcının ihtiyaç duyduğu bütün altyapı hizmetleri beldemizde mevcut. Beldemiz yatırım yapmak için çok avantajlı. Yeni yatırımları bölgemize bekliyoruz" dedi.

Arazi değeri arttı
Sarnıç'ta sağlanan avantajların yanı sıra hızla gelişen bölgenin organize sanayi bölgesi haline getirilerek, yatırımcıları bu bölgelerin de avantajlarından yararlandırmayı amaçladıklarını dile getiren Acar, son 2.5 yılda arazi değerlerinin yaklaşık 3.5 kat arttığına dikkat çekti.
Bacası ile çevreyi kirletmeyen sanayi tesislerinin kurulmasını istediklerine işaret eden Acar, "Son olarak bölgemizde faaliyet gösteren Uptown firmasını Sabancı Holding satın aldı. Şu anda bölgemizde Sabancı Grubu da faaliyet gösteriyor. Onun yanında Türkiye'nin mobilya markaları da dağıtım merkezi olarak burada faaliyet gösteriyor. Lojistik firmaları da Sarnıç'ı tercih ediyor. Tekstil ve mobilya ağırlıklı olarak üretim yapılıyor. Şu anda metrekare fiyatları 150 ila 175 YTL arasında değişiyor. Yatırım için şimdi tam zamanı" diye konuştu.

Yatırım yapan kazanır
Sarnıç İşadamları Derneği Başkanı Rıza Yazıcılar ise Sarnıç'ta ilk yatırım yapan firmalardan biri olduğuna dikkat çekerek, bölgeden çok memnun olduğunu söyledi. Özellikle son dönemde daha önce yaşadıkları altyapı sorunlarının da çözüldüğünü, bütün yollarının yapıldığını ifade eden Yazıcılar, "Şu anda bölge yatırımcılar için çok cazip. Son dönemde bölgeye bir çok işadamı da yatırım yaptı. Ben bir işadamı olarak bölgeye yatırım yapacak arkadaşlarımın kazanacağını düşünüyorum. Belediye'de de işlerimiz kısa sürede yapılıyor. OSB çalışmalarımız da sürüyor. OSB ve bölgenin avantajları birleşince burada yatırım yapmak daha da cazip olacak" diye konuştu.

Konak'a 13 km.
Sarnıç Belediye Başkanı İsmail Acar, Sarnıç'ın ulaşım ve altyapı avantajı ile cazibe merkezi haline geldiğini kaydetti. Yatırımcıları bölgelerine beklediklerini anlatan Acar, OSB avantajlarının da sağlanması ile bölgelerindeki sanayicilerin çok daha karlı çıkacaklarını belirtti.
Sarnıç'ın Konak'a sadece 13 kilometre mesafede bulunduğunu, ulaşım konusunda çevre yollarına yakınlıkları ile şehrin her yerine kısa sürede ulaşılabildiğini kaydeden Acar, yatırımcıların en çok bu avantajları nedeniyle beldelerini tercih ettiğini anlattı.

HANGİ FİRMALAR FAALİYET GÖSTERİYOR?
Alpak Kereste / Aras Kargo / Artkıy Çanta / Ataoğlu Sunta / Atlas Dış Ticaret / Ayakdaş Ayakkabı / Bilgi Trafo / By Kepi Mobilya / Beta A.Ş. / Dönertaş Makine Sanayi / Ege Yem / Eksaş Konveyör Bant / Ertuğrul Tekstil / Karsak Tekstil / Erdiloğlu Petrol / Uçaroğlu Dış Ticraet / Fersan A.Ş. / FG Tekstil / EFM Tekstil /
Gökkuşağı Tekstil / Göçebe Tekstil / Hakan Un / Hüroç Tekstil / Yatsan Mobilya / İstikbal Bellona / İya Tekstil / İSKOm / İzmak / İnka Pen / Jovi Tekstil / Koç Kundura / Konfor Mobilya / Karel Kulüp / Leana Tekstil / Majör Tekstil / Mersan A.Ş. / Modern Beton
MCK Marin / Nato-Page Europa / Orca Reklam / Özyiğit Oyuncak/ Özbosan / Öztutkunlar Kereste / Öz uyan / Öz-iş Özmüşler Atık Kağıt / Gürsüt / Sinem Grup / Simge Mutfak / Solmak Gümrükleme / Şentaş A.Ş. / Poli /
Pataşe A.Ş. / Ruba Tekstil / Tisan / Tokullar / Topçuoğlu Teneke / Türkay Tarım / Ünaldı Gübre / Ünpar Tekstil / Yataş / Yazıcılar Makine / Yenkur Mobilya /
Yıldırım Demir / Yurtiçin Kargo / Yüceaslan Makas / Vitello Mobilya / RST Asansör / Beliza Mobilya / Poyraz Oto.