Genel kurul boşaldı, yasa görüşmeleri tamamlanamadı

Genel kurul boşaldı, yasa görüşmeleri tamamlanamadı

Belediyeler Yasası ile ilgili oturum tartışmalı geçerken, tasarının ilk 3 maddesi kabul edildi. Hükümet ve komisyon yerine oturmayınca görüşmeye ara verildi

TBMM Genel Kurulu'nda, nüfusu 2 binin altına düşen 863 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören kanun tasarısının dün gece yapılan görüşmeleri sırasında sert tartışmalar yaşandı. Görüşmeler, hükümet ve komisyonun yerine oturmaması nedeniyle tamamlanamadı.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, 863 beldenin toplam 200 milyon YTL borcu nedeniyle köye dönüştürülmek istendiğini belirterek, "Ankara Büyükşehir Belediyesinin 3.5 milyar YTL borcu var, bu mantıkla burayı da kapatalım. Cumhuriyet hükümetleri arasında en fazla borç AKP Hükümeti'nin. O zaman Başbakanı muhtar, milletvekillerini ihtiyar heyeti yapalım, mantık bu…" dedi.
İzmir'de CHP'nin oylarının yüzde 25'ini aldığı 3 mahallenin yeni kurulan Bayraklı ilçesine dahil edildiğini kaydeden Anadol, "İzmir'de şu anda 7 belediye CHP'nin, 2 belediye ise AKP'nin. Kanun çıkarsa 22 Temmuz seçiminde çıkan oylara göre, CHP'nin 6, AKP'nin 5 belediyesi olacak. Buna 'yalan' diyen varsa tartışırız. Bütün bunlar para etmeyecek, İzmir'den havanızı alacaksınız" diye konuştu. Anadol, kapatılacak 863 belediyenin yüzde 57'sinin AK Parti'li olduğunu söyledi.
Görüşmeler sonunda yasa tasarısının 1. maddesi kabul edildi. 1. madde üzerinde konuşan AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, parti olarak siyasi rant elde etme peşinde olmadıklarını söyledi.
İzmir'de Karabağlar ve Bayraklı'nın ilçe yapılması konusunda 22. Dönemde, CHP'li Ahmet Ersin'in yasa teklifi verdiğini belirten Tanrıverdi, teklifin gerekçesinde, "Siyasetçiye olan güvenin erozyona uğradığının" ifade edildiğini kaydetti. Tanrıverdi, düzenlemeyle hizmetlerin aksamayacağını savunarak, "Halkımız daha kaliteli hizmet alacaktır" dedi.
CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, geçen dönemde Karabağlar'ın, Eskiizmir ile birlikte ilçe yapılması için verdiği iki yasa teklifinin AK Parti milletvekillerince reddedildiğine işaret ederek, "Siz Karabağlar'ı ilçe yapmak için Konak'ı kesip biçiyorsunuz ve İzmir'in ikinci en büyük ilçesini yaratıyorsunuz" diye konuştu.

Kapalı oturum
Daha sonra kapalı oturuma geçilerek tasarının 3. maddesinin ilk üç fıkrası birlikte görüşüldü. Bu fıkralar üzerinde verilen 6 önerge kabul edilmedi. 3. maddenin ilk 3 fıkrasının kabul edilmesinin ardından, 4'üncü fıkranın görüşülmesine geçildi. Görüşmeler hükümetin ve komisyonun yerine oturmaması nedeniyle tamamlanamadı.
İçişleri Bakanı Atalay, tasarının, her ülkede belediye olma kriteri bulunduğunu, Türkiye'de de 2005 yılında çıkarılan Belediye Yasası'nda 2 bin olan nüfus kriterinin 5 bine çıkarıldığını hatırlattı. Muhalefet milletvekillerinin bunun uygulanmamasını istediğini belirten Atalay, "Bir yerde kural koymazsanız, çizgiyi çizmezseniz hiçbir tasarrufta bulunamazsınız. Ciddi belediyecilik yapmak istiyorsanız, hizmet vermek istiyorsanız bu tasarrufları yapmak zorundasınız" diye konuştu.
Atalay, Karabağlar ve Bayraklı'nın ilçe olmasının yıllardan beri İzmirlilerin gündeminde olduğunu, kendilerinin de bunu gerçekleştirdiğini kaydetti.

Yeni Asır / 06.03.2007