Genç işadamlarının EXPO adresi Urla oldu

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Cemal Elmasoğlu, EXPO için en uygun yerin Urla olacağını söyledi. Elmasoğlu, “Son günlerde ortaya atılan İnciraltı bölgesinin, büyük çoğunluğunun maliyeti çok yüksek şahıs arazileri olması, zaten gelişmiş bir bölge olması, şehrin çok merkezinde oluşu nedeniyle çok uygun bir yer olmadığını düşünüyoruz” dedi.

EGİAD’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Elmasoğlu, bugüne kadar yapılan EXPO’ların büyük çoğunluğunun şehir merkezinde yapılmadığına dikkat çekerek, “Kamulaştırılma maliyetlerinin oldukça düşük olması, gelişimeye açık bir bölge olması ve gelenlerin konaklamaları için gerekebilecek Çeşme’deki 5 yıldızlı otellere ulaşım kolaylığı gibi avantajlar nedeniyle Urla’nın en doğru yer olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. İzmir’in böyle büyük projelerde bir arada olması gerektiğine dikkati çeken Elmasoğlu, “İzmir potansiyeli yüksek bir şehir. Alsancak Limanı’nın ihalesi yeniden ertelenecek gibi. Liman ihalesi ertelenmese İzmir patlar. EXPO’ya da gerek kalmaz. Yeni iş modelleri, dinamikler ortaya çıkar” dedi. EGİAD’ın kendi içinde EXPO komitesi oluşturduğuna dikkat çeken Elmasoğlu, her eve EXPO’yu tanıtacaklarını söyledi

MÜTEAHHİTLİKTE PRESTİJ KAYBI

EGİAD İnşaat Sektör Komitesi Başkanı Levent Veryeri de konuşmasında inşaat sektörünün sorunlarına değindi. Veryeri, müteahhitlik mesleğinin, sektörle ilgisi olmayanların iş yapması yüzünden prestij kaybına uğradığını söyledi. Veryeri, inşaat sektörüyle ilgili güncel olayları 6 başlık altında derlediklerini belirterek, sektörün kalifiye eleman sıkıntısı çektiğini, bunun Milli Eğitim Bakanlığı’yla ortak çalışma içinde çözülebileceğini kaydetti. Müteahhitlik mesleğinin prestij kaybına uğradığını iddia eden Veryeri, “Müteahhitlik mesleği, sektörle ilgisi olmayanların iş yapması yüzünden prestij kaybına uğradı. Mesleğin tanımı yapılarak, sektörle ilgisi olmayanların bu meslekle uğraşmalarının önlenmesi gerekir” diye konuştu.

MORTGAGE HALKA ANLATILMALI

TBMM’de kabul edilen Tutsat (Mortgage) Kanunu’na da değinen Veryeri, sistemin işleyişinin halka çok iyi anlatılması gerektiğini ifade ederek, kanunun uygulamasında belirleyici rol oynayacak yönetmeliklerin hazırlanması sırasında 3 noktanın önemli olduğunu belirtti. Veryeri, devlet tahvillerinin 15-30 yıllık vadelerle ihraç edilmesi gerekliliğine değinerek, tutsat tahvillerine yatırım yapacak yurtdışı fonlara uygulanması planlanan yüzde 15’lik stopaj vergisinden vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti. Veryeri, kanunda bahsedilen kredi geri ödeme sürecinde yaşanacak problemlerde sigortanın tüketiciyi ve bankaları nasıl koruyacağının net olarak belirlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Füsun ÇAĞLAR / İZMİR -Akşam

  09.03.2007