‘Gelin geçmez’ uykuya yatıyor

 bin 300 yıldır ayakta duran İnce Kemer, Çine Barajı’nın suları altında kalacak

‘Gelin geçmez’ uykuya yatıyor

OZAN YAYMAN

Muğla'nın Yatağan sınırları içerisinde yer alan ve 2 bin 300 yıldır ayakta duran İnce Kemer Köprüsü, Çine Barajı suları altında uykuya yatacak. Ömrü 50 yıl olarak planlanan barajın, 2060 yılıyla birlikte atıl kalmasıyla, tarihi köprünün yeniden gün yüzüne çıkması öngörülüyor.

Halk arasında “gelin geçmez köprüsü” olarak bilinen tarihi yapının, 50 yıl süresince, gözlerden uzak kalacak olması, bölgede burukluk yaratıyor. Muğla-Aydın Karayolu üzerinde Yatağan sınırlarındaki Çine Çayı üzerine inşa edilen Çine Barajı'nda önümüzdeki günlerle birlikte su tutulmasına başlanacak. Bu aşamada İnce Kemer Köprüsü de, sular altında kalacak yapılar arasında yer alıyor. Yörenin enerji ve sulama ihtiyacının önemli bölümünü karşılayacak barajın gerekli olduğunun altını çizen çevre sakinleri, tarihi köprünün, barajın ömrü tamamlandığında yeniden bölgede boy göstermesini istiyor.

Roma dönemine ait eserler arasında sayılan İnce Kemer Köprüsü, 40 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde. Tarihi eser niteliğindeki köprünün sular altında kalacak olması üzerine koruma kurulları konuyu gündemlerine aldılar. Yapılan değerlendirme sonucu, ilk olarak köprünün başka bir yere taşınması fikri benimsendi. Ardından, taşıma işinin maliyeti ve köprünün orjinalliğinin bozulacağı gerekçesiyle bu görüşten vazgeçildi. Barajın ömrü 50 yıl olarak ön görülüyor. Şimdi bu süre sonunda köprünün yeniden günışığına çıkması planlanıyor.

İnce Kemer'in, barajın ekonomik ömrünü tamamlamasının ardından, yaklaşık 50 yıl sonra yeniden kendini göstermesi umut ediliyor.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 04.05.2010 {nomultithumb}