BAŞKAN ŞEBOY, BAŞKAN KOCAOĞLU’NA SESLENDİ

Buca Belediye Başkanı, İzmir TV'de yayınlanan "Kentin Sesi" programında önemli açıklamalar yaptı.

NURAY KAYA(HABER MERKEZİ)

Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, EXPO 2015'in ilçesinde yapılması fikrine karşı çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na İzmir TV'de, canlı yayında tartışma çağrısında bulundu.
Yeni Asır Gazetesi editörü Nevzat Dönmez'in hazırlayıp sunduğu İzmir TV'deki "Kentin Sesi" isimli programa katılan Şeboy, Kocaoğlu'nun EXPO 2015'in yeri için Urla'yı önermesi konusunda "Havanda su dövülüyor" dedi. 2009'daki yerel seçimlerde Buca'dan tekrar aday olmayacağını ancak Büyükşehir Belediye Başkan adayı olabileceğini belirten Şeboy, "Buca'dan yine aday olsam seçilirim, çünkü halkın sesine kulak veriyorum. Ancak, Büyükşehir adaylığım konusunda ben değil partim karar vermeli. Teklif, partimden gelmeli. Ancak, aday olursam da benim de şartlarım olur" dedi.

Sonrası da önemli
Kocaoğlu'nun EXPO'nun yeri için Urla'yı önermesine tepki gösteren Şeboy, "Urla'ya fuar sonrası kimse gitmez ama Buca Gölet'e hergün en az 30 bin insan geliyor" dedi. EXPO 2015 için Buca'yı istemesinin nedeninin sadece bu ilçenin belediye başkanı olmasından kaynaklanmadığını belirten Şeboy, şöyle konuştu:
"Burası en uygun yer olduğu için bunu istiyorum, İzmir için istiyorum. Buca'nın uygunluğunu Şehir Plancıları Odası da söylüyor. 6 ay sonra EXPO biter ama bu hedefe gitmek için yapılan çalışmalarla kent gelişir. Yoksa kentin 44 kilometre dışında bir yeri EXPO alanı olarak seçerseniz istenilen sonuca ulaşılmaz. Bu kent daha sonra o kadar dışarıdaki bir yere gitmez."

İster yapar ister..
EXPO'nun İzmir gündeminde yer almadan önce ilçelerindeki Gölet bölgesinin kullanımıyla ilgili projeler geliştirklerini, Başkan Kocaoğlu'na ilettiğini söyleyen Şeboy, "Benim görevim doğru yeri göstermektir. Çünkü ben bir mimarım. İster yapar ister yapmaz. Ama Urla'da yapılırsa oraya EXPO'dan sonra kimse gitmeyecek. Ben fikrimi söylüyorum" dedi.

Buca'da artık yeter
2009'daki yerel seçimlerde Buca'dan belediye başkan adayı olmayacağını da bir kez daha tekrarlayan Şeboy, "3 dönem başkanlık yaptım, bu kadar yeter. Ancak, yeniden Buca'dan aday olsam yine kazanırım, çünkü ben halkın sesine kulak veriyorum" dedi. Siyasi partileri hizmet etmede bir araç olarak gördüğünü kaydeden Şeboy, "Partileri araç, uçak, otobüs, tren gibi görüyorum. Ben bir mimarım, teknik adamım ve yaşadığım kente iyi projeler kazandırma çabasındayım" dedi. Siyasetteki tek iddiasının kente en iyi hizmeti vermek oludğunu söyleyen Şeboy, "Siyasette iddialı olsam 1997'de milletvekili hatta bakan bile olabilirdim" dedi.

Şartlarım olur
Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olduğu takdirde birtakım şartları olacağını da söyleyen Şeboy, şöyle konuştu:
"Ben hangi partiden seçildiysem görev süresince partime sadık kaldım. Büyükşehir Belediyesi, her şeyiyle büyük bir sorumluluk. Öyle oturarak, açılışlara davetlere katılarak yürütülmez. Büyükşehir adaylığım konusunda ben değil partim karar vermeli. Teklif, partimden gelmeli. Ancak, aday olursam benim de şartlarım olur. Bunları oturup konuşuruz."

Vicdanım rahat
Buca'da geçirdiği 3 başkanlık dönemi için vicdanının rahat olduğunu belirten Şeboy, "Büyükşehir Belediye Başkanı olursam Buca'da yarım kalan çalışmalarımı tamamlarım" dedi. "Buca Cezaevi'nin taşınması konusunda da bir iki söz söyleyeceğim" diyen Şeboy, şöyle devam etti:
"Cezaevinin taşınması planlanan Yeni Şakran'da buna tepkiler var. Ancak, cezaevi buraya ekonomik anlamda da çok şey katacak. Halk şimdilik bunun farkında değil ama zamanla projeye hak verecekler."

Yeni Asır – 11.01.2007