Gediz’e koruma planı

 

Temizlenmesi için milyonlarca dolar para harcanan kurtulması için adına birlik bile kurulan Gediz Nehri için koruma planı yapılıyor

<Fatih YAPAR>
Kütahya’dan doğup İzmir’de denize dökülen, gelirken de körfeze binlerce tonluk atık getiren Gediz için sınırlarından geçtiği İl, ilçe ve beldelerin ortak karar vereceği bir plan hazırlanması için çalışmalara başlandı… Kütahya, Uşak, Manisa ve İzmir valiliği ile Çevre Bakanlığı’nın birlikte yapacağı plan hazırlandıktan sonra bizzat Çevre ve Orman Bakanı tarafından incelenecek.
Halk bilinçlenmeli
Seçim çalışmaları nedeniyle askıya alınan plan çalışması hakkında konuşan İzmir Valisi Cahit Kıraç, “Bu işin planlı olarak yapılması gerekiyor. Kuraklık önümüzdeki yıllar kendini daha da gösterecek. Ege Bölgesi’ndeki ovalarda 250 metreye kadar derinlikte vurulan sondajlardan sonra bile artık su çıkmaz oldu. Yeraltı sularında ciddi oranda kayıplar var. Yerüstünde bulunan nehir, göl ve kuyuların kullanımına dikkat edilmelidir. Halkın bilincinin yükseltilmesi gerekiyor. Yoksa bu iş, bunca caba boşa gider. İzmir ne kadar iyi yaparsa yapsın, ne kadar arıtma kurarsa kursun Kütahya’daki insanları bilinçlendirmediğimiz zaman en zararlı biz çıkarız” diye konuştu.
Birliğin etkisi artacak
Kütahya’da 50, Uşak’ta 92, Manisa’da 204 ve İzmir’de 40 kilometre olmak üzere 386 kilometre uzunluğunda olan Gediz için kurulan birliğin merkezi Manisa’da yer aldı. Kurulduğu günden bu yana pek de fazla bir şey yapamayan birliğe il ve ilçe özel idareleri destek verdi. Seçim sonrası yeni kurulacak kabinede olacak Çevre ve Orman Bakanını ile hızlanacak çalışmada İzmir’in etkisi daha da arttırılacak. Denize İzmir’de döküldüğü için diğer iller tarafından pek önemsenmeyen Gediz’in kirliliğini önlemek için öncelikle kurulan birliğin fonksiyonu arttırılacak.
Sert cezalar
Yeniden yapılanma ve uygulanacak plan ile çalışmalar sırasında ilk olarak il, ilçe ve belde belediyelerin yanında işletmelerin arıtma yapması istenecek. Ön şart olarak konulan bu maddenin ardından sanayi bölgelerinden gelen kirli atıklara çevre ve orman il müdürlükleri aracılığıyla ağır cezalar kesilecek. Katı atık ve depolama tesislerinin yapımı için gerekli girişimlerde bulunulacak. Temel hedef birliğin etkisini arttırıp kurumlar ve özel sektör arasında koordinasyonu sağlamak olacak.

gazeteyenigün – 26.07.2007{nomultithumb}