Gediz Ovası kurtuldu

MUSTAFA OĞUZ (İzmir DHA)

Duyarlı bireylerin ve kurumların karşı çıkmasıyla, Turgutlu Çaldağ’da nikel madeni işletecek İngiliz firmasının tahsisleri yenilenmeyince, finansman sağlayamadı ve yatırımdan vazgeçtiğini açıkladı

Manisa’nın Turgutlu İlçesi Çaldağ’da nikel madeni işletme hakkını alan İngiliz European Nickel Madencilik, çiftçisinden sanayicisine, siyasetçisinden hukukçusuna, akademisyeninden sivil toplum örgütlerine kadar tek yürek olan halkın mücadelesi ve direnişi karşısında pes etti. Firma, orman tahsisleri yenilenmediği, proje finansmanı sağlayamadığı ve ilgili kuruluşlarla işbirliği gerçekleştiremediği için 16 Aralık 2010’da Londra Borsası’na yaptığı açıklamayla yatırımlarını Filipinler’e kaydıracağını açıkladı.

Felaketler önlendi 
Böylece, TEMA Vakfı’nın da bileşenlerinden biri olduğu Turgutlu Çevre Platformu TURÇEP şemsiyesi altında bir araya gelen farklı dünya ve siyasi görüşten kişi ve kurumlar, Gediz Ovası’nı tahrip edecek olan vahşi madencilik girişimini, daha çevresel tahribatlar ve felaketler yaşanmadan önlemiş oldu.
Bilgi ve deneyimlerini esirgemeyen bilim adamları ve uzmanlar, İzmir, Manisa ve Manisa’nın Turgutlu, Akhisar, Salihli, Gölmarmara ve Urganlı İlçeleri’nde kahve toplantıları dahil pekçok farklı toplantı ve etkinlikte köylülere madenin doğa ve insan sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı, KKTC’de benzer bir felaketin tanıkları ülkemize gelerek yaşadıklarını aktardı. Türkiye’nin en bereketli ovası olan Gediz Ovası’nda felaketi engellemek için uzun süredir mücadele eden Turgutlu halkı başta olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanından duyarlı bireylerin, grupların, kurumların desteği kilit rol oynadı.

11 ayda, 81 bin su arızası tamir edildi
Su dağıtım şebekesindeki arızalara en kısa sürede müdahale etmek için 24 saat çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, 2010’un 11 aylık döneminde toplam 81 bin şebeke arızasını tamir etti. İZSU Genel Müdürlüğü Su Tesisleri Daire Başkanlığı’na bağlı Teknik Şube Müdürlükleri, ayrıca 39 kilometre uzunluğunda içme suyu şebekesi döşedi.

Lojman yolu belediyeye ait değildir
Ege Üniversitesi lojmanları yaşayanlarının, bölgelerinin çamurdan kurtarılması yönünde basında haberler çıkması üzerine Bornova Belediyesi bir açıklama yaptı. Yol bozuklukları ve çamurların metro çalışmaları nedeniyle oluştuğunu belirten yetkililer, şikayet konusu alanın özel mülkiyet olması nedeniyle Bornova Belediyesi’nin çalışma yapma yetkisinin olmadığını söyledi. Ayrıca, bu bölgede Bornova Belediyesi sorumluluğundaki hiçbir yerde asfaltsız veya kilit parke taşsız imar yolu olmadığı da belirtildi.

Limanda ayakların yıkımına başlandı
Kordonyolu Projesi’nin mahkeme kararıyla iptal edilmesi üzerine yarım kalan viyadüklerin, TIR trafiğini rahatlatmak için İzmir Alsancak Limanı içine bağlanması kararı doğrultusunda çalışmalar aralıksız sürüyor. Bu kapsamda viyadüklerin bağlanacağı limanda, TIR’ların dönebilecekleri bir meydan yaratmak için buradaki ambarlar, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın talimatıyla yıkıldı. Bazı viyadük ayakları kesilirken, diğer yandan yolun liman içine uzatılması için yenileri yapılmaya başlandı.

Bergama arıtması şubatta açılıyor
İnşaatına Bergama Belediyesi tarafından nisanda başlanan Bergama Atıksu Artıma Tesisi şubatta faaliyete başlayacak. Projeyle, Bergama’nın günlük 13 bin metreküp debilik suyu arıtılarak Bakırçay Deresi’ne dökülecek. 78 bin kişilik nüfusun arıtma ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde tasarlanan projeyle, karbon, azot ve fosfor gideriminin büyük ölçüde arıtılması amaçlanıyor. Bu sayede tesis, uzun vadede Bergama’nın artacak nüfusunun arıtma sorununu çözebilecek.

 

Kaynak: Yeni Asır – 22.12.2010