Gediz 2013’te temiz akacak

Gediz 2013’te temiz akacak

Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) 2’nci Bölge Müdürlüğü’nde Gediz Havzası’yla ilgili toplantı yaptı. Basına kapalı toplantıya İzmir Valisi Cahit Kıraç, Uşak Valisi Kayhan Kavas, belediye başkanları ve bağlı birimlerin müdürleri katıldı.

Bakan Eroğlu, Gediz Havzası’nın ilgili tüm birimlere talimat verdiğini, eylem planı hazırlanacağını belirterek, yıl sonunda yapılacak ikinci toplantıda kimsenin "cek cak"lı cümleler kurmayacağını, verilen görevlerin ne kadarını yaptıklarını anlatacağını ifade etti.

ETKİN DENETİM TALİMATI

Eroğlu, atıksu arıtma tesislerinin kurulması için belediyelere İller Bankası aracılığıyla kredi verileceğini belirterek, şunları söyledi:

"İZSU da atıksu arıtma tesisini tamamlayacak. Katı atıkların toplanması, bertaraf edilmesi çalışmaları yapılacak. Gediz Havzası için de zararlı atık bertaraf tesisi kurulması için talimat verdim. DSİ ile Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrol Müdürlüğü’ne talimat verdim. Ana ve yan dereler ıslah edilecek. 2012 sonuna kadar erozyon önlemleri alınacak, ağaçlandırma yapılacak. Havzada denetim eksikliğini gidermek için gerek Çevre ve Orman İl Müdürlüğü gerekse bakanlık ekipleri gece gündüz demeden denetim yapacak. Denetimler sonunda istenilen şekilde atıklarını arıtmayan tesislere ceza yazılacak, gerekirse kapatılacak."

Bakan Eroğlu, basın mensuplarının soruları üzerine Gediz Nehri’nin temizlenmesi konusunda 2012 tarihini verdi ve "Gediz Nehri, 31 Aralık 2012’de saat 16.59’da tertemiz akacak" dedi.

ÇAMLI BARAJI SİYASİ

Bakan Veysel Eroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun projesi olan, ancak DSİ’nin yapımına gerek görmediği Çamlı Barajı’yla ilgili soruları şöyle yanıtladı: "İzmir’de içme suyu sıkıntısı yok. Belediye, Çamlı Barajı’nı bahane ederek, su sıkıntısını gündeme getiriyor. Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken suyu getirmek değil, ama başka sebeplerle ’Çamlı Barajı’nı yapacağım’ dedi. Sadece siyasi amacı vardır bu sözün. Sonra da çıkıp ’Bana izin vermediler’ demiş. Yapacağından değil, polemik için yapıyor. İzmir’in su sıkıntısı yoktur."

Hürriyet Ege / 30.03.2008