Gecekondusunu yıkana anahtar

 Karşıyaka Belediyesi, Kent Yenileme Projesi kapsamında vatandaşları TOKİ evlerine taşıma çalışmasına başladı


Pazarcı Mdeni Çalkılıç, eşi Güneş Hanım, kızları Serpil (18), Alev (11) ve Fırat, anahtarlarını teslim aldıkları evi gezerken çok duygulandı

Karşıyaka Belediyesi, Kent Yenileme Projesi kapsamında, Mavişehir bloklarının karşısındaki gecekondularda yaşayan insanları, Örnekköy'de TOKİ'ye yaptırılan modern konutlara taşımaya başladı. Karşıyaka Belediyesi'nin, anlaşmayla TOKİ'ye yaptırdığı 85 metrekarelik, her türlü sosyal olanağa sahip dairelerin tesliminde eski evini boşaltıp belediyeyeye telim edenlere öncelik tanındı.
Çevresindeki parkları, düzgün yolları ve kaloriferli, halı kaplı odalarıyla konforlu bir yaşam sunan dairelerin anahtarları, sahiplerine teslim ediliyor. İlk evi alan Çalıkılıç ailesi, belediye yetkililerine teşekkür etti.

808 konut
Karşıyaka Belediyesi'nin arsasına TOKİ tarafından yaptırılan 808 konutun anahtarları dağıtılıyor. İzmir'in en lüks semtlerinden Mavişehir'in karşısında kalan Yalı mahallesindeki baraka görünümündeki evlerin kısa sürede yıkılarak, tüm hak sahiplerinin yeni konutlara taşınmasının sağlanacağı belirtildi. Karşıyaka'da yıllardır çözülemeyen bir sorunu çözdüklerini belirten Belediye Başkanı Cevat Durak, "Bu aşamaya gelmemiz kolay olmadı. İlçemiz, yılların ihmaliyle plansız yapılaşmış semtlerin çokluğu yüzünden sorun yumağına dönmüştü. En sorunlu yerlerimizden bir tanesi tamamen çözüldü. İnsanlarımız, çağdaş yaşam koşulları alanına kavuşuyor. TOKİ konutlarının çevresinde yeni bir ilkokul, bir lise ile alışveriş merkezi yapılacak. Amacımız buradaki örneği geliştirerek, diğer sorunlu bölgelerimizde de benzeri değişimi sağlamak" dedi.
Yeni Asır – 03.10.2007{nomultithumb}