Gecekondusuna ilk kazmayı kendi vurdu

{nomultithumb}Karşıyaka Belediyesi'nin, Örnekköy'deki yıkımında Rüstem Çalış, 20 yıllık evini kendi elleri ile yıktı

SÜLEYMAN SAĞAT (Yeni Asır – 09.01.2006)

Karşıyaka Belediyesi'nin, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı işbirliğiyle gerçekleştirdiği proje kapsamında Örnekköy'deki 808 sosyal konuta taşınacak gecekonduların ilki yıkıldı. Yıkılan gecekondunun sahibi Rüstem Çalış, 20 yıldır başını soktuğu evine ilk kazmayı da kendisi vurdu.
Yıkım öncesinde İmar affı olmayan gecekondu sahipleri, Örnekköy'deki 808 konuta sahip olmak için istenen peşinatı ve taksitleri ödeyecek güçleri olmadığını söyleyerek tepki gösterdi. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, TOKİ'yle yapılan görüşmeler çerçevesinde 13 bin 500 YTL'lik peşinatı 8 bin YTL'ye, 10 yıl ödenecek aylık taksiti de 550 YTL'den 400 YTL'ye indirdiklerini söyleyerek, "Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için vadeyi uzatıp peşinat ve taksit miktarını daha da düşürmek için çalışacağız" dedi.
Başkan Durak, "İlçemizi kaçak yapılardan kurtarmak istiyoruz. Sahilden bakıldığında nasıl bir Karşıyaka görülüyorsa, yamaçlardan bakıldığında da aynı güzellikte çağdaş kimliğine uygun modern bir kent görüntüsü kazandırmak istiyoruz" dedi.