Gaziemir’e Dikmen Vadisi modeli

ERTAN GÜRCANER

İzmir'de çarpık kentleşmenin önüne geçmek ve vatandaşları deprem riskine karşı daha sağlıklı konutlara kavuşturmak için TOKİ ile işbirliği içine giren Gaziemir Belediyesi, Aktepe ve Emrez Mahallesinde Ankara'nın Dikmen vadisi projesinin benzerini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ile önümüzdeki aylarda protokol imzalayacak olan Gaziemir Belediyesi, yaklaşık 20 bin kişiye yeni bir yaşam alanı açacak. Riskli bölgeler, vatandaşlarla varılacak uzlaşma çerçevesinde bölüm bölüm yıkarak yerine parkı, bahçesi ve sosyal tesisleriyle yeni bir toplu konut alanı kuracak.

Proje Aktepe ve Emrez mahallelerindeki kötü görüntülerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak. Yapılacak konutların İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ESBAŞ yakınlarında kurmayı planladığı yeni fuar alanına yakın olması fuara gelecek olan yerli ve yabancı konuklara da çağdaş ve modern kent mesajı verecek. Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Şehir Plancılığı Bölümü ile 6 aydır işbirliği içinde çalışma yürüten Gaziemir Belediyesi TOKİ ile varacağı anlaşma uyarınca projeyi yaklaşık 140 hektarlık alan içinde hayata geçirecek. Projenin hayata geçirileceği alanın yüzde 10'luk bölümünün hazine arazisi olması nedeniyle öncelikle bu alanda pilot çalışma yapılacak. Bu alana kurulan modern çağdaş yapıları gören vatandaşlar bir bir ikna olduktan sonra belediye ile anlaşma masasına oturacak.

Yaklaşık 1 ay önce meclis üyeleri, projenin hayata geçeceği Aktepe, Emrez mahalle muhtarları ve belediye bürokratları ile birlikte yerinde Ankara'da Dikmen Vadisi Projesi'ni incelediklerini belirten Gaziemir Belediye Başkanı Adnan Yüksel projenin benzerini hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi. Tek bir vatandaşın bile burnu kanamadan, bölgede evi bulunan herkesin muafakatını alarak projeyi hayata geçireceklerini belirten Yüksel, önümüzdeki haftalarda projenin bir benzerinin daha yapıldığı Denizli'ye de geniş katılımlı bir inceleme gezisi düzenleyeceklerini söyledi.

Yeni Asır – 05.02.2007