Gaziemir’deki Safari Parkı çöplüğe döndü

İçinde tarihi Safranbolu Evleri, tiyatro, aile çay bahçeleri, piknik alanları ve vahşi hayvanlara doğal yaşam alanları olacaktı

<Mehmet Emin Al>
Yaklaşık 12 yıl önce dönemin büyük projeleri arasında yer alan Gaziemir’deki Safari Parkı hayata geçirilemedi. İçinde tarihi Safranbolu Evleri, tiyatro, aile çay bahçeleri, piknik alanları ve vahşi hayvanlara doğal yaşam alanı yaratma amacıyla yapılması planlanan park şimdi çöp yuvasına döndü. Vatandaşların aile çay bahçeleri yapılacağını öğrenmesi üzerine umutla beklediği park için İzmir Büyükşehir Belediyesi bir ‘çalışmamız yok’ açıklaması yaparken Sevgi Mahallesi Muhtarı Hüseyin Dereboylu, Tahtalı Barajı koruma havzasına girdiği için yapımından vazgeçildiği öğrendiğini söyledi.Dereboylu, mahalledeki en büyük sorun olarak ifade ettiği park alanın çevre sakinlerinin de şikayetine yol açtığını belirterek şunları söyledi:“Parka giden yol üzerindeki sosyal konutlarda oturan vatandaşlarımızdan çok şikayet geliyor. Geceleri sabaha kadar sarhoş narasından bıkmış durumdalar. Sabah yürüyüşüne çıkan bayanlarımız tacizlere ve saldırılara uğruyor. Mahalle için bir tehdit ve çöp alanına döndü. Son zamanlarda neredeyse her gece birileri buraya hafriyat getirip döküyor. Büyükşehir Belediyesi’nin arazisi olduğu için ilçe belediyesi de ‘herhangi bir çalışma yapamayız’ diyor. Büyükşehir’e sorunu anlattım resmi bir açıklama yapılmadı fakat duyumlarımıza göre baraj alanına girdiğinden yapımına devam edilmeyecek ama o bölgede yerleşim alanı var. Sosyal Konutlar ve Gaziemir Ticaret Lisesi var.”
Sabah yürüyüşünde
Yolu ve istinat duvarları yapılan Safari Parkı’nın yolu üzerinde bulunan ve olanlardan birinci derecede rahatsız olan aileler, “Çok güzel bir alan en azından sabah yürüyüşlerini yapabiliriz diye sevinmiştik. Sosyal konutlarda yaşayanlar ve mahalleli olarak, ailece sabah ve akşam yürüyüşlerine çıkıyorduk. Ancak 3 yıl önce 3 bayan saldırıya uğradı ve o günden sonra artık kimse yürüyüşe de çıkamadı. Sabah saatlerinde bile sarhoşlar var. Yetkililerden bir an önce parkın yapımını bitirmelerini istiyoruz” diye konuştu.

GazeteYenigün 24.07.2007{nomultithumb}