Gaziemir’de iki kavşak yeraltına

AKÇAY CADDESİ'NDE TRAFİK AKIŞI HIZLANDIRILACAK
Büyükşehir Belediyesi, Sarnıç ve Tansaş önündeki altgeçitlerle ilgili ihaleyi 19 Nisan'da yapacak

ERTAN GÜRCANER Yeni Asır 10.04.2007{nomultithumb}

Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir Akçay Caddesi üzerindeki trafik sıkışıklığını sona erdirmek için Sarnıç ve Gaziemir Tansaş kavşaklarını yeraltına alacak projeleri hayata geçirmek için çalışma başlattı. Cadde üzerinde inşa edilecek 3 altgeçitten ikisinin ihalesini 19 Nisan tarihinde gerçekleştirecek. Anadolu Caddesi üzerindeki altgeçilerin de ihalelerinin yapılıp hizmete girmesiyle havalimanı yönüne giden araç sürücüleri trafik lambalarına takılmadan istedikleri yere daha hızlı ulaşabilecek.
İki altgeçidin 2007 yılı sonlarına doğru hizmete girmesi bekleniyor.
Büyükşehir Belediyesi aynı güzergahta inşa edeceği ESBAŞ altgeçidinin ihalesine ise, imar planları askıdan indikten sonra herhangi bir itiraz olmaması halinde önümüzdeki aylarda çıkacak. Her iki altgeçit de ihalesi yapılıp yer teslimi gerçekleştirildikten sonra 240 gün içinde hizmete girmiş olacak.
Anadolu Caddesi üzerindeki altgeçitlerle, Gaziemir Akçay Caddesi üzerinde yaptırılacak altgeçitlerin inşaatları eş zamanlı olarak yürütülecek.

Trafiğe kapatılacak
Akçay Caddesi üzerinde ESBAŞ, Tansaş ve Sarnıç altgeçitlerinin inşa edildiği bölümler araç trafiğine kapatılacak. Trafik sıkışıklığının önüne geçilebilmesi için cadde üzerindeki araç trafiği altgeçitlerin yapımı tamamlanana kadar yan sokaklardan verilecek.
Büyükşehir Belediyesi'nin Çiğli Anadolu Caddesi üzerinde yaptıracağı 4 altgeçitle ilgili çalışmalar da kamulaştırmanın tamamlanmasının ardından başlayacak. Belediye, Büyük Çiğli altgeçidinde Türkiye'de örneğine ender rastlanır bir teknik uygulayacak ve altgeçit Büyük Çiğli Deresi'nin altından geçecek. Yani yol altta dere ise üstte kalacak.
Anadolu Caddesi üzerinde Büyük Çiğli kavşağından başka Evka-5 ve Harmandalı kavşaklarında da altgeçitler inşa edilecek. Şemikler kavşağı projesine isö öncelik verilecek.

Kazalar önlenecek
Büyükşehir Belediyesi; Büyük Çiğli, Evka-5 ve Harmandalı kavşaklarında sadece Anadolu Caddesi'ni alttan geçmekle kalmayıp Anadolu Caddesi'ne paralel olarak giden Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi'nin geçtiği tren yolunu da alttan geçecek. Böylece daha önce otomatik bariyer sisteminin öngörüldüğü karayolu geçişlerinin alta alınması ile meydana gelebilecek trafik kazalarının da önüne geçilmiş olacak.