Gaziemir’de hesap tutmadı

Yeni fuar alanı için kamulaştırma yapılamadı. Çünkü arazi sahipleri yargıya gitti. Ayrıca şirket de kurulmadı

UTKU BOLULU DHA 16.03.2007{nomultithumb}

Gaziemir’deki Ege Serbest Bölge yakınında, yapılması planlanan yeni fuar alanının inşaatı kamulaştırma sürecinde açılan bedel artırma davaları nedeniyle gecikti. Özel sektör ile birlikte işletilecek şirket de kurulamadığı için fuar alanının gelecek yıla yetişmesi suya düştü.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni fuar alanı konusunda planlama süreci tamamlanmasına karşın, mülkiyet sorunu nedeniyle işe başlayamadıklarını belirtti.
Toplam 300 bin metrekarelik alanda ilk etapta 60 bin metrekarelik kapalı alan inşaat edileceğini söyleyen Kocaoğlu, ihtiyaç duyulduğunda mekansal ve fiziksel koşullar yeterli olacak şekilde tasarım yapıldığını dile getirdi. Projenin İzmir’i gerçekten fuarlar kenti yapacağını dile getiren Kocaoğlu, İzmir’deki pek çok kuruluşun yeni fuar alanını işletecek şirkete katılacağını, destek olacağını söyledi.
Kocaoğlu, ''Kamulaştırma yapamadık ki! Arsanın tamamının elimize geçmesi durumunda hiç bir sıkıntımız yok. Yeter ki kamulaştırmayla ilgili bedel arttırma davaları sonuçlansın.Biter bitmez, hemen inşaatlara başlarız'' diye konuştu.
Kocaoğlu, 2005 yılında yaptığı açıklamada projeyi iki yıl içinde bitirmeyi, 2006 yılında ise 2008 MARBLE fuarına yetiştirmeyi hedeflediklerini söylemişti. Ancak, henüz kamulaştırma çalışmalarının tamamlanamayışı ve fuar için şirketin bile kurulamayışı bu hedefin tutmayacağını gösteriyor.