Gaziemir’de daraltılan yol tepkilere yol açtı

{nomultithumb}Çakar, Büyükşehir'in uyarılara rağmen Yavuz Caddesi'ndeki refüjü genişleterek trafiği kilitlediğini söyledi

SÜLEYMAN SAĞAT (Yeni Asır) 2.4.2007

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Gaziemir'deki Abdülhamit Yavuz Caddesi'nde orta kaldırım düzenlemesi yaparak yolu daraltması, tepkilere neden oldu. Vatandaşın, yolun daha da genişlemesini istediğini ama Büyükşehir'in tam tersini yaptığını belirten Gaziemir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kenan Çakar, "Vatandaşlardan gelen tepki, uygulamanın doğru olmadığını gösteriyor. Ama Büyükşehir, geri adım atmıyor" dedi.
Abdülhamit Yavuz Caddesi'nde yol yapma yetkisinin Büyükşehir'de olduğunu belirten Başkan Yardımcısı Çakar, "Ama Gaziemir'de biz yaşıyoruz. Bu işin yanlış olduğunu anlatmak için belediye otobüsünün altına yatarak şov mu yapmalıyım?" diye konuştu.

Tam tersi proje
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AKP Grup Başkan Vekilliği görevini de sürdüren Yusuf Kenan Çakar, Gaziemir Belediyesi'nin 2006 yılı başlarında Abdülhamit Yavuz Caddesi'ndeki tretuvarları daraltarak yolun genişlemesini sağlamak için proje hazırladığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi'ne sunulan projenin kendi sorumluluk alanlarında olması nedeniyle reddedildiğini belirten Çakar, şu açıklamayı yaptı:
"Büyükşehir, 'Kendi rojemizi uygulayacağız' yanıtını verdi. İlk çalışmalar başladığında Başkan Aziz Kocaoğlu'na, trafikle ilgili sorun yaşayanacağını anlattım. İlgileneceğini söyledi. Fakat değişen bir şey olmadı. Yeni yapılan yolda iki belediye otobüsü yan yana geçemiyor. Çöp aracı durduğunda trafik kilitleniyor. Büyükşehir, uygulamayı gözden geçirmeli. Bizim 1.5-2 metre olarak düşündüğümüz orta kaldırım, 4 metreye çıkarıldı."