Gazetecilerin ağaç isyanı

 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, ‘Gazeteciler Hatıra Ormanı’nda, gemi trafik hizmetleri binası ve trafik gözetleme istasyonu yapımı için kesilen 132 ağacın bir bölümünü Konak’taki, ‘Gazeteci Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı’ önüne getirdi.

25 yıllık ağaçların kendilerine, Vali Cahit Kıraç’a, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’a haber verilmeden kesildiğini belirten Sertel şunları söyledi:  “Dönemin cemiyet başkanı İsmail Sivri’nin kurduğu İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hatıra Ormanı yok edildi. Çam ağaçları kökten değil, gelişi güzel ve ortadan kesildi. Bize haber verilse Büyükşehir veya Bornova Belediyesi’nin kökten taşıma araçlarıyla ağaçları başka bir yere taşıyabilirdik. Orman Bölge Müdürü bana ulaşamadığını söylüyor. Yalan ifadelerde bulunuyor. Çam ağaçlarını izne tabi olmadan nasıl kesiyor? Rahmetli gazeteci büyüklerimizin ruhları için dikilen bu ağaçlar nasıl kesilir?
Orman müdürünü istemiyoruz
Orman Bölge Müdürü, ‘Elimde binlerce ağaç var, onların yerine dikeriz. 4 Milyon dikilecek ağacımız var’ diyor. Oraya sosyal tesis yapılacak. Bunlara izin vermeyeceğiz. Yeter artık. İzmir’de yeşil kalmadı. Sayın vali bu Orman Bölge Müdürü’nü istemiyoruz. Cumhurbaşkanı, başbakan, orman bakanına olayı şikayet edeceğiz. Bu müdür İzmir’den gitmeden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile yapacağımız ağaç dikimini de iptal kararı aldık. Bu kesilen ağaçlardan birini ibret olsun diye mlokalde ve cemiyet merkezinde sergileyeceğiz.”  İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci de bir açıklama yaptı, “İl Genel Meclisi ve İl Encümeni olarak bu işle herhangi bir ilişkimiz, bir karar almamız sözkonusu değil. Kamuoyu İzmir İl Özel İdaresi ile İzmir İl Genel Meclisi’ni karıştırıyor” {nomultithumb}

Kaynak: Hürriyet Ege – 02/11/2010