İşgalciyi ödüllendiren yasa

Mera Yasası'nın inşaatların önünü açtığını belirten TEMA, Sezer'e yazı gönderdi

İşgalciyi ödüllendiren yasa

İstanbul Haber Servisi – Mera ve yaylalarda inşaat yapanlara, rayiç bedelin yarısını ödeyerek tapu çıkartmanın yolunu açan Mera Yasası tartışma yarattı. TEMA Vakfı, yasanın veto edilmesi talebiyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'e dün bir yazı gönderdi. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın da AKP'nin iktidarda bulunduğu süre içinde ikinci kez mera affı getirdiğine dikkat çekerek yeni yasanın işgalcileri ödüllendirdiğini vurguladı.

TEMA'nın Sezer'e gönderdiği yazıda, Mera Yasası'nın yalnızca hayvancılık amacıyla yaylaklara çıkanlara geçici barınak sağlarken yeni yasanın ev, villa ve benzeri inşaatların önünü açtığı kaydedildi.

 

TALANA DAVETİYE

Yasa ile ikincil konutları korumak için Türkiye mera ve yaylaklarının talan edilmek istendiği belirtilen yazıda, "Bu yapılırken yüzyıllardır geçimi için hayvanıyla birlikte yaylakta yaşayan köylünün arkasına saklanılmaktadır. Kanun bu yönüyle masum gösterilmekte ve gerçek gizlenmektedir" denildi. TEMA Vakfı Proje Koordinatörü Mustafa Uzbilek, meralık alanlarda 300 bin civarında yapı bulunduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Uzbilek, "Örneğin Adana Tekir Yaylası'nda yaylalara ve kışlaklara tecavüz edildiği gerekçesiyle 18 bin dava açılmış. Bu yasa ile davaların hepsi düşüyor" dedi.

 

AKP'NİN İKİNCİ AFFI

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Günaydın yazılı açıklamasında, "işgalcileri ödüllendiren" yasanın Sezer tarafından TBMM'ye iade edilmesini istedi. TC'nin kuruluşunda, ülke yüzölçümünün yüzde 56'sını mera, yaylak, kışlak ile kamuya ait otlak ve çayırların oluşturduğunu ifade eden Günaydın, bu oranın yüzde 16'ya gerilediğini vurguladı. Günaydın, "2005'te işgal edilen meralar için af çıkarılmıştı. AKP giderayak ikinci mera affına da imzasını attı. Yasaya göre, mera ve yaylalarda inşaat yapanlar, bu yapıları rayiç bedelin yarısını ödeyerek tapu çıkartabilecek. Yasa, anayasanın, 'çayır ve meraların amaç dışı kullanılması ve tahribinin önlenmesi için devleti gerekli tedbirleri alması için görevlendiren' 45'inci maddesine aykırı" dedi.

Cumhuriyet – 06.06.2007