Galataport için Uluslararası Mimari Yarışmaya Çıkılıyor

İptal edilen Galataport projesi için yeniden ihaleye çıkılıyor. Proje için uluslararası mimari proje yarışması açılacak. Yeniden planlanan Galataport'a sadece bir tane kruvaziyer limanı yapılacak.

İstanbul Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Kaptan, Galataport projesi için uluslararası bir mimarlık yarışması açılacağını söyledi. Kaptan, "Karaköy Meydanı'ndan Mimar Sinan Üniversitesi'ne kadar olan bölgeyi yeniden planladık. Kruvaziyer iskele sayısını da 3'ten bire indirdik" dedi.

Daha önce Global Holding'in patronu Mehmet Kutman ile İsrailli işadamı Sami Ofer'in ihalesini kazandığı, ancak Danıştay'ın iptal ettiği Galataport için yeni bir ihale hazırlanıyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Danıştay'ın iptal gerekçelerini de gözönünde bulundurarak yeni bir ihale şartnamesi düzenliyor.

Öte yandan Özelleştirme İdaresi, yeni Galataport ihalesi için uluslararası mimari proje yarışması açmaya hazırlanıyor. İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi Başkanı Hüseyin Kaptan, İstanbul'un prestij alanlarından biri olan Galataport için uluslararası mimari proje yarışması açılmasını önerdiklerini, Özelleştirme İdaresi'nin de bu öneriyi kabul ettiğini söyledi.

İstanbul'a 10 kruvaziyer iskele
İMP Başkanı Hüseyin Kaptan, yeniden ele alınan Galataport projesinin yapılacağı Salıpazarı planları hakkında şu bilgi verdi:

"Galata'dan rıhtım kalkıyor. Sahil, Mimar Sinan Üniversitesi'ne kadar açılıyor. Böylece Kılıç Ali Paşa'dan Karaköy Meydanı'na kadar önü kapanmış olan Tophane sokakları denize kavuşuyor. Bu çok büyük bir proje. Yapılacak yeni binalar, mevcut yapı stokunu aşamayacak."

Salıpazarı'nın 3 kruvaziyer gemi kapasitesine sahip olduğunu belirten Kaptan, şöyle konuştu: "Yeni planda sadece 1 kruvaziyer iskele bıraktık. Burası 'İstanbul'un dışa açılan prestij kapısı' diye bir tane kalsın istedik. Öbür iki kruvaziyer iskele Haydarpaşa'ya gidecek. Zeytinburnu'na 2, Ataköy'e de 2 kruvaziyer iskele yapılacak. İstanbul için en az 10 tane kruvaziyer iskele düşünüyoruz."

17/04/2007

Fehim GENÇ{nomultithumb}