FUAR İÇİN ACİL ÇÖZÜM

ARTIK KABINA SIĞMAZ OLDU, SOKAĞA TAŞTI

Kültürpark’taki kapalı alan ihtiyacı karşılamıyor. Uluslararası Mermer Fuarı için 5 çadır kuruldu. Yetmedi, sıra havuzun üstünü örtmeye geldi

İZMİR Milliyet – 05.03.2007{nomultithumb}

13’üncüsü yapılacak
İZMİR’DE 13’üncüsü düzenlenecek, 28-31 Mart arasındaki Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı kabına sığmadı. Aylar öncesinden 251 yabancı, 787’si yerli bin 38 firmadan katılım başvurusu geldi. Kültürpark’ın Basmane Kapısı’ndaki kapalı ihtisas fuarı alanı yetmedi.

Her yer değerlendirildi
İÇİNDE ısıtma, aydınlatma sisteminin de bulunacağı 5 dev çadır kuruldu. Bu da ihtiyacı karşılamadı. Arkeoloji Müzesi’nin karşısındaki Uzun Havuz üzeri örtülerek bina haline getirildi. Organizasyonu düzenleyen İZFAŞ’ın genel müdürü Doğan İşleyen, Milliyet EGE’ye şöyle dedi:

Dünyanın gözü İzmir’de
''BU fuar, İtalya Verona’dan sonra dünyadaki benzerleri arasında ikinci. Çok talep var. Firmalar, ‘Çadırda da olsa bize yer verin’ diyor. Geçen yıl 4 olan prefabrik ünite sayısını 5’e çıkardık. Havuzdan da yararlandık. Kullanıma 11 bin 500 metrekare yeni alan açtık.

Ziyaretçi rekoru bekleniyor
BU prefabrik yapıların hepsini fuardan sonra sökeceğiz. Ayrıca Pakistan Pavyonu’na, sektörün geçmişten bugüne gelişimini yansıtan Türkiye Doğaltaş Müzesi kuracağız. Geçen yıl toplam 73 ülkeden misafirler gelmişti. Ziyaretçi sayımız da 45 bin 558’di. Bu rakamların bu yıl artmasını bekliyoruz.''

Havuz üstü fuar

Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı (MARBLE) artık bir dünya markası oldu. Ancak bu organizayon Kültürpark’taki kapalı alanlara da sığmaz hale geldi. Yerli ve yabancı firmaların ürünlerini sergilemeleri için dışarıya beş çadır kuruldu, hatta havuzun üzeri bile kapatılarak ''bina'' haline dönüştürüldü.

Gaziemir’e taşınacak ama…

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark’taki ihtisas fuarlarını bundan dört yıl önce taşımayı planladı. Bunun için kent dışında yeni bir yer arandı. Aziz Kocaoğlu, Gaziemir’deki Ege Serbest Bölgesi’nin yanında bir arazinin uygun görüldüğünü açıklamıştı. Ancak henüz bu konudaki kamulaştırma çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Geçmişi başarı doluSürekli büyüdü

MARBLE Fuarı ilk kez kurulduğu 1995 yılında 2 bin 600 metrekarelik alandaydı. 47 firma katılmıştı. Şimdi 251’i yabancı bin 38 firma katılıyor ve 40 bin metrekareye de sığmıyor. Fuarın ilk yılında 77 milyon dolar olan Türkiye’nin doğaltaş ihracatı da artık 1 milyar doları aştı.