Fotoğraflar yalan söylemez

BÜYÜKŞEHİR BU KİRLİLİĞİ İNKAR EDİYOR
İnciraltı balıkçı barınağında, atıklar ve çürüyen yosunlar yüzünden denizin rengi siyaha döndü, dayanılmaz koku yükseldi. Belediye ise önlem almak yerine, ''yok böyle birşey'' diye şaşırtan açıklama yaptı

HABER TAKİP / İZMİR Milliyet – 02.05.2007{nomultithumb}

Ne koku varmış, ne de çöp
Milliyet Ege’nin dün kamuoyuna yansıttığı İnciraltı balıkçı barınağındaki kirlilik vatandaşlardan ve sivil toplum örgütlerinden sert tepki gördü. Çöplerin ve çürümüş yosunların adeta bataklığa döndürdüğü denizi kurtaracak, kötü kokuyu sona erdirecek önlem beklenirken, Büyükşehir Belediyesi’nden farklı bir açıklama geldi.

Bakmışlar ama görmemişler
Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi ekibinin bölgeye gidip baktığı, sahilin ''simsiyah olması'', ''atıklarla dolması'' ve ''burun direklerini kıran bir koku yayılması'' gibi bir durumun söz konusu olmadığı öne sürüldü. Denizde sıcaklık artışından kaynaklanan bulanıklık ve yosun olduğu, herhangi bir sorun bulunmadığı savunuldu.

Görenler anlatıyor
İnciraltı ve Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme, Değerlendirme Derneği Başkanı Ekrem Şen ise tablonun üzücü olduğunu söyledi. Şen, ''Suyun rengi simsiyah, denizde çöpler var. Barınakta sirkülasyon olmaması lokal sıkıntı yaratıyor. Belediyenin gerekeni yapacağına inanıyoruz'' dedi.

Körfez’e hassasiyet gösterin
Ege Çevre Platformu Sözcüsü Arif Ali Cangı da, ''İnciraltı koruma altında, tartışılan, duyarlılık isteyen bir yer. Buna rağmen kirli olması, idarelerin önlemeye yönelik acizliğini gösteriyor. Hava, toprak ve su temiz tutulmalı. Belediye, İzmirlilerin Körfez konusundaki hassasiyetiyle hareket edip balıkçı barınağını temizlemeli'' dedi.