Folkart’tan Bayraklı’ya 200 milyonluk yatırım

FATİH YAPAR (HABER MERKEZİ)
 
Sancak Grubu bünyesindeki yapı şirketi, Mavişehir projesinden sonra, iş ve alışveriş merkezleri kurmak için Bayraklı'daki Tekel Depoları'nı da satın aldı
Narlıdere'de Folkart Evleri'ni inşa ederek İzmir'de konut sektörüne giren Sancak Grubu bünyesindeki Folkart Yapı, İzmir'de devam eden Mavişehir projesinin ardından dev bir yatırım için daha atağa kalktı. Grup, geçtiğimiz günlerde satışı yapılan Bayraklı Tekel Depoları'nı satın aldı.
Özelleştirme İdaresi tarafından geçtiğimiz aylarda 36 milyon 800 bin TL bedelle İzmir Ortak Girişim Grubu'na (İOGG) satılan Tütün, Tütün Mamülleri Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş'ye ait Bayraklı'daki depolarının tamamını devralan Folkart Yapı çalışmalara başladı. Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde hizmet veren Mimeks Organik Tarım Ürünleri Şirketi'nin sahibi Niyazi Memur, Sabri Memur, Malatyalı İşadamları Arif Akbaş, Cemal Kırıcı ve İnşaat Mühendisi Murat Akdemir'den oluşan İzmir Ortak Girişim Grubu'ndan depoları satın alan Sancak Grubu alanda iş ve alışveriş merkezi yapmayı planlıyor.

İMZALAR TAMAM
Özelleştirme İdaresi ile bir sorunu kalmayan Bayraklı'daki alanı İOGG'den satın aldıklarını doğrulayan Folkart Yapı Genel Müdürü Mesut Sancak, bölgeye İzmir'in en büyük ikiz kulesini dikeceklerini belirttti. Sancak, "Alanın tamamını satın aldık. Buraya yaklaşık 200 milyon TL'lik yatırım yapmayı planlıyoruz. İş ve alışveriş merkezinin sadece inşaatında 1000 kişi çalışacak. Toplam 30 ayda bitirmeyi düşündüğümüz kulelerde yaklaşık 5 bin kişiye de iş olanağı sağlanacak. Bu yatırım İzmir ekonomisine büyük katkı sağlayacak" dedi.
Sancak ayrıca, alanın Yeni Kent Merkezi'nde kaldığını söyleyerek, "İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan plan çalışmaları şu anda zaten mahkemede. Jeolojik Etüd Raporları olmadığı için yürütmesi durdurulan plan ile ilgili gelişmeleri de yakından takip ediyoruz fakat alan Özelleştirme İdaresi tarafından satışa çıkarıldığı için özel bir durumu var. Buranın planlaması özelleştirme kapsamındayken tamamlanmış. Yeni Kent Merkezi Planları'nın durumu sonuçlanmadan inşaata başlayabiliriz. İşlemler bittikten kısa bir süre sonra çalışmalara hız verilecek" dedi.
Yatırımı tek başlarına yapmak istedikleri için ortaklı yapıya dahil olmadıklarını ifade eden Sancak, ilk olarak arsanın ilk olarak yüzde 49'una ortak olduklarını, daha sonra ise tamamını aldıklarını söyledi. Sancak, "Sayın Valimiz Cahit Kıraç, yatırımın yapılması konusunda bizi cesaretlendirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ da bize çok büyük destek verdi. Bölgede çok ciddi bir çalışma planlıyoruz. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Öte yandan Alsancak'ta bulunan Tekel depolarının ihalesini de kazanan İzmir Ortak Girişim Grubu ile Özelleştirme İdaresi arasındaki prosedür işlemleri de tamlandı. İhaleyi 7 milyon 490 bin TL vererek kazanan girişim grubunun kısa zamanda çalışmalara başlayacağı öğrenildi.

Yatırımlarımız 500 milyon doları bulacak
Folkart Yapı Genel Müdürü Mesut Sancak, "Geçmiş dönemde İzmir'in bizim için öneminden de bahisle, ciddi anlamda yatırım planladığımızı ve bu noktada Folkart Yapı olarak ilk 5 yıllık süreçte 500 milyon dolar mertebelerinde bir yatırımdan söz etmiştik. Geçen 3 yıllık süreçte şunu rahatlıkla görmekteyiz ki gerçekleştirdiğimiz Narlıdere ve Mavişehir projelerimize 180 Milyon TL. gibi bir kaynak aktardık. Yenikent Bayraklı bölgesinde yer alacak yeni projemizde ise 200 Milyon TL civarında yeni bir yatırımımız söz konusu" dedi.
"Böylelikle İlk 3 yılda, hedeflerimizin yarısından fazlasını geride bırakmış ve emin adımlarla sözümüzü gerçekleştirme noktasında ilerlemekteyiz" diyen Sancak, "Yenikent Bayraklı bölgesinde yapmayı planladığımız yeni projemiz ile yaklaşık 40 kat ve üzeri iki kuleden oluşan, mimarisiyle kentin simgesi olabilecek, modern teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak maksimum konforu ve güvenliği barındıracak bir proje yaratacağız" dedi.

 Kaynak: Yeni Asır – 29.04.2010