Ferahlatan projeler

 

Kadifekale heyelan bölgesi, rekreasyon alanı düzenlemesi ve seyir teraslarının yanı sıra dev bir anıtla süslenecek

Hatay’ı Karabağlar’a bağlayacak 25 metre genişliğinde 6.5 kilometrelik yeni bir bağlantı yolu için kollar sıvandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale heyelan bölgesinin boşaltılmasından sonra yapılacak düzenlemeye ilişkin planlarını açıklarken, İnönü Caddesi’nin yoğunluğunu azaltacak alternatif bir yolun çalışmalarına başlandığını duyurdu.Kadifekale’deki 42 hektarlık heyelan bölgesinde, buradaki konutlarda oturan vatandaşların Uzundere’ye taşınma işlemi tamamladıktan sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından, yeşil alanlar, seyir teraslar, sergi ve çocuk oyun alanları ile anfitiyatro düzenlemeleri yapılacak.

Yapılaşma olmayacak

Bakanlar Kurulu tarafından “Heyelan bölgesi” ilan edilen alanın kesinlikle yapılaşmaya açılmayacağını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kadifekale bizim için önemli yerlerden birisi. Orası İzmirliler’in nefes almak için gittiği, seyir teraslarında Körfez’e karşı oturarak dinlenip sohbet ettikleri bir yer olacak” dedi ve şu ilgileri verdi:

“Sergi alanları yaratarak, bölgedeki el sanatlarının düzenli stantlarda tanıtılmasını ve satılmasını sağlayacağız. Çocuklarımız için oyun alanları yaparken, aileleri de kır kahvelerinde oturabilecekler. Spor yapmak isteyenler için gezinti yolları, basketbol, futbol, voleybol alanları da planlandı. Ayrıca, kültür – sanat aktiviteleri için alandaki kot farkından yararlanarak Konak Vapur İskelesi’nin yan tarafındaki alan gibi, basamaklandırarak oluşturacağız amfi tiyatro şeklinde bir düzenlememiz de olacak. Yine bu alana, İzmir merkezden bakıldığında görülebilecek, İzmir’in tarihini simgeleyen dev bir anıt yapılmasını planlıyoruz.”

Hatay-Karabağlar’a ‘KESTİRME’ YOL

Kent içi ulaşımında yaşanan sıkıntıları aşmak için yeni cadde, bulvarlar, bağlantı yolları ve karayolu alt-üst geçitleri açan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda yürüttüğü büyük boyutlu projelere, şimdi bir yenisini daha ekliyor. Hatay’ı Karabağlar’a bağlayacak 25 metre genişliğinde 6.5 kilometrelik yeni bir bağlantı yolu çalışmalarına start veren Büyükşehir Belediyesi, şu ana kadar 1 milyon 819 bin YTL kamulaştırma bedeli ödedi.

Kamulaştırma çalışmaları etap etap gerçekleştiriliyor. İlk etapta ele alınan 5 bin 457 metrekarelik 25 parselden çoğunun mülk sahibi ile anlaşma sağlandı; kamulaştırma için toplam 5 milyon YTL olarak öngörülüyor. İmar planlarında da yer verilen yeni yol Hıfzısıhha Kavşağı’ndan itibaren İhsan Alyanak Bulvarı-Erdal Yaklav Caddesi üzerinden Eskiizmir Caddesi’ne ve Dostluk Bulvarı’na buradan da Yeşillik Caddesi’ne ulaşacak.
Gazete Yenigün – {nomultithumb}30 Haziran 2008