EXPO’yu kapma kavgası bitmiyor

<Fatih YAPAR> gazete Yenigün 04.01.2007

Hükümetten sonra BİE Genel Sekreteri Vicente G. Losgartes’in İnciraltı’nı işaret etmesi Urla Belediye Başkanı tarafından eleştirildi
EXPO 2015’in yeri konusundaki tartışmalar bitmek bilmiyor. Hükümetten sonra BİE Genel Sekreteri Vicente G. Losgartes’in İnciraltı’nı işaret etmesi Urla Belediye Başkanı tarafından eleştirilirken hükümet adına konuşan İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, “En uygun İnciraltı’ yorumunu yaptı.
Konuyu çok taraflı incelemekten yana olduklarını belirten EXPO Eski İcra Kurulu Üyesi AKP Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, “Bizim amacımız İzmir’e en iyi faydası olan yeri seçmek. Orası ya da burasını tartışmak yerine en uygun,  karlı, sağlam yeri seçmeliyiz. İnciraltı ya da başka yer de olabilir fakat burası daha avantajlı durumda. Denizi görmesinin yanında şehre de çok yakın. Şu anda verilmiş net bir karar yok. Hukuki problemler başta olmak üzere önümüze çıkacak engeller ne kadar az olursa o kadar iyi olur” diye konuştu.
Paramızı versinler yeter
EXPO’nun yapılması düşünülen yerlerde arsaları olan ve bir dönem Balçova Belediye Başkanlığı da yapan Büyükşehir Belediyesi Tarım Komisyonu Başkanı Saim Katırcıoğlu ise, “Bizim için EXPO’nun nerede yapılacağı önemli değil. Biz zaten İnciraltı’nda yapılmasına kesinlikle karşı çıkmıyoruz. Karşı çıktığımız durum orada bulunan mal sahiplerinin haklarının verilmemesidir. Kamulaştırma karayollarındaki gibi 7–8 yıl sürerse olmaz. Buna hepimiz karşı geliriz. İnciraltı’nda 5–6 bin kişiyi ilgilendiren bir durum söz konusu. Bunu kimse görmemezlikten gelip de silindir gibi üstümüzden geçemez. İzmir’in yüzyıllardır sebze meyve ihtiyacını karşılayan bir yer mağdur edilmemelidir. Biz burada İnciraltı’nda bulunan dernekler olarak ta bakanlığa ve başbakanlığa yazı gönderdik. Eğer mağdur edilirsek hakkımızı AİHM’de ararız” diye konuştu
İnciraltı çukurunda olmaz
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun EXPO için önerdiği ve arkasında durduğu yer olan Urla’da fuarın İnciraltı’na kayması tepkiyle karşılandı. 
İnciraltı’ndan sonra en avantajlı yer durumunda olan Urla’nın Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu ise Genel Sekreter Vicente G. Losgartes’in ‘Urla da olur’ sözlerinin kendilerin için yeterli olduğunu söyledi ve İnciraltı’nı işaret eden hükümeti topa tuttu. Karaosmanoğlu, “Önemli olan İzmir’in kazanmasıdır. Fakat şu da belirtilmelidir ki EXPO küçük fuarlar gibi değildir. Şehri uzun yıllar ileriye götürecek büyük organizasyondur. En uygun yer Urla’dır” dedi. Hükümetin İnciraltı’na sıcak bakmasına da değinen Karaosmanoğlu, “Büyükşehir belediyelerinde uygulanan 50 kilometrelik yarıçapını kapsayan ve pergel yasası olarak bilinen yasayı hükümet çıkarttı. Şehirlerin gelişmesini isteyen hükümetin bu yasayı çıkardığı halde İnciraltı gibi bir çukura bu organizasyonu hapsetmesine bir anlam veremedim. Ciddi yatırımları olacak bu çalışmayı çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Şehrin ortasında bunu yaparsak yeterli faydayı sağlayamayız” diye konuştu.