‘EXPO’yu anlatırken, doğru yöntemleri kullanmalıyız’

Yürütme Kurulu Başkanı Büyükdavras, yarın yapacakları toplantı öncesi tanıtım çalışmalarıyla ilgili koordinasyon konusunda uyarıda bulundu

 

NİHAT DELİBAŞI (HABER MERKEZİ)

EXPO 2015 İzmir Yürütme Kurulu üyeleri, yarın İzmir'de bir araya geliyor. Toplantıda bütçe kabulünün ardından açılan hesaba aktarılacak paraların kullanım detayları, 18 Haziran'da Fransa'nın Paris kentinde yapılacak BIE (Uluslararası Sergiler Bürosu) Genel Kurulu öncesi yapılması gereken çalışmalar ele alınacak.
Uluslararası tanıtım organizasyonunu yürüten İZEXPO firmasıyla imzalanacak sözleşmenin karara bağlanacağı toplantıda ayrıca, kent genelinde yürütülen EXPO faaliyetleriyle ilgili koordinasyon eksikliklerinin de ele alınacağı belirtildi.

Çok memnun olduk
EXPO tanıtım çalışmaları için herkesin katkı koymak istemesini takdirle karşıladıklarını kaydeden Yürütme Kuru Başkanı Mengü Büyükdavras, "EXPO 2015 İzmir çalışmalarını yürütmek üzere Bakanlar Kurulu, Yönlendirme Kurulu ve onun icra organı Yürütme Kurulu'nu oluşturdu. Dolayısıyla EXPO ile ilgili yapılacak tüm çalışmalardan Yürütme Kurulu sorumludur" dedi. EXPO tanıtım çalışmaları kapsamında 17-18 Mayıs tarihleri arasında Faruk Şen'in başkanlığını yaptığı Türkiye Araştırmalar Merkezi ile birlikte Avrupalı Türk İşadamları Birliği üyeleri ve Ege Koop'un ortak bir organizasyonla bir kısım BIE delegesini İzmir'e getirmek istemelerini mutlulukla izlediklerini kaydeden Büyükdavras, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu tür çalışmaların tek elden yürütülmesi gerekiyor. BIE delegelerini İzmir'e davet ederken uyulması gereken kıstaslar bulunuyor. Zira, o kişiler devletleri ve BIE nezdinde resmi niteliği olan şahıslar. Bu nedenle onları İzmir'e oy vermek için etkileyecek çalışmalar yaparken, doğru yöntemleri kullanmamız gerekiyor."

İZEXPO'ya 4.7 milyon euro
İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclisi, EXPO 2015 İzmir çalışmaları için kullanılacak 10 milyon euroluk bütçe için payına düşen 100 bin euroyu, iki eşit taksitte ödemeyi kararlaştırdı. İTB Başkanı Tuğrul Yemişçi, şyu bilgiyi verdi: "12 milyon euro olarak belirlenen bütçe, revize edilerek 10 milyon euroya bağlandı. Bunun 6 milyon eurosunu çeşitli kurum ve kuruluşlar, 4 milyon eurosunu ise Dışişleri Bakanlığı, Tanıtma Fonu'ndan ödeyecek. Bütçeden ilk olarak uluslararası konsorsiyum İZEXPO'ya 4.7 milyon euroluk bedel ödenecek. Kalan para ,diğer işler için harcanacak. Yerle ilgili harita ve plan çalışmaları ise devam ediyor."

Yeni Asır 03.05.2007{nomultithumb}