EXPO’ya süper Leydi

İzmir’i EXPO 2015 yolunda Solmaz Ünaydın tanıtacak.

İzmir’in dev hedefi EXPO 2015’in Tanıtım Kurulu Başkanlığı’na, emekli büyükelçi Solmaz Ünaydın getirildi. Türkiye’nin ikinci kadın büyükelçisi olan Ünaydın, ‘Karar kesinleştiği anda İzmir’e geleceğim. Yol haritamızı İzmirliler’le birlikte çizeceğiz’ dedi.

İZMİR’İN İtalya’nın Milano kenti ile amansız rekabete girdiği EXPO 2015 hedefinde tanıtım görevi, emekli büyükelçi Solmaz Ünaydın’a veriliyor. Atamanın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla EXPO Tanıtım Kurulu Başkanlığı’na getirilecek olan Ünaydın, Türkiye’nin Japonya’daki imajına zirve yaptıran isim olarak biliniyor.

JAPONYA’DA görev yapan 2-3 kadın büyükelçiden biri ünvanına sahip olan Ünaydın, ‘Bu görev benim için büyük bir onurdur. Resmiyet kazanır kazanmaz İzmir’e geleceğim. Yol haritamızı İzmirliler’le birlikte çizeceğiz’ dedi.

TÜRKİYE’NİN ikinci kadın büyükelçisi olan Solmaz Ünaydın, İzmir’in EXPO 2015 Tanıtım Kurulu Başkanlığı’na atanıyor. Japonya Büyükelçiliği görevi sırasında bu ülkedeki Türkiye imajına zirve yaptıran Solmaz Ünaydın’ın atanmasına ilişkin kararın Resmi Gazete’de birkaç gün içinde yayımlanacağı öğrenildi.

BU görevin kendisi için onur verici olduğunun altını çizen Ünaydın, ‘Resmi prosedür tamamlanınca yol haritamızı hep birlikte açıklayacağız. İzmir ve Ege’yi çok iyi tanıyorum. EXPO’nun İzmir versiyonu, tüm üye ülkelerde ilgi uyandıracak bir tanıtım sunumuyla farklılığını ortaya koyabilir’ diye konuştu.

ÜNAYDIN, Ankaralı avukat bir anne ile doktor bir babanın tek çocuğu. Ünaydın, TED Ankara Koleji’ni okul birincisi olarak bitirdikten sonra, Amerika’daki Ivy League’in 7 kız mektebinden biri Byrn Mawr Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Hukuk okudu. Dönüşte Dışişleri Bakanlığı’nın giriş sınavlarını kazandı.

ORTA DOĞU Dairesi’nde uzman olarak çalışan Ünaydın’ın ilk yurt dışı görevi BM’deki Türk Daimi Temsilciliği’nde oldu. Kahire’de ikinci katiplik, BM’de müsteşarlık yaptı. 1992’de Türkiye’nin ilk kadın büyükelçisi Filiz Dinçmen’in ardından, ikinci kadın büyükelçi olarak önce İsveç, sonra Polonya’ya gönderildi.

10.04.2007 Star Ege{nomultithumb}