EXPO’ya merdiven altı suçlaması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO ile oynanmaya çalışıldığını bilirterek, "Çeşitli varyasyon ve merdiven altı çalışmalarla EXPO amacından saptırılmaya çalışılıyor"dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde, ESHOT ve İZSU'nun 2006 yılı faaliyet raporları kabul edildi. Belediye Meclis Salonu'nda, faaliyet raporları hakkındaki görüşlerini açıklayan CHP Grup Başkanvekili Savaş Akıncı, Meclis'in uyum içerisinde çalıştığını bildirdi.
Belediyenin 2006 yılı faaliyetlerini özetleyen Akıncı, yatırımların sürdüğünü ve projelerin hızla devam ettiğini kaydetti.
AKP Grup Başkanvekili Yusuf Kenan Çakar ise 950 sayfalık faaliyet raporlarının üç gün önce kendilerine verildiğini, inceleme fırsatı bulamadıklarını söyledi. Belediyenin yeni fuar alanı ve Kültürpark yeraltı otopark yapımında kamulaştırma ve yürütmeyi durdurma davalarına takıldığını belirten Çakar, askı sürecindeki 1/25 binlik planlara da itirazlar olduğunu, Adnan Saygun Kültür Merkezi'nin üçüncü ihaleden sonra temelinin atılabildiğini bildirdi.
DYP Grup Başkanvekili Muzaffer Tınaztepe, belediyenin çalışmalarını beğendiklerini ve olumlu oy vereceklerini bildirdi.
Anavatan Grup Başkanvekili Alaattin Çapuk da 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Yasası'nın kabulünden sonra bir araya geldiklerini ve 32 aylık süreçte uyum içinde çalıştıklarını, 2007-2008 yılında yatırımların hızla geleceğine inandıklarını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eleştiri, uyarı ve temennilerle doğruyu bulacaklarını, amaçlarının birlikte doğruyu bulmak olduğunu söyledi.
Ulaşımın çağa uygun şekilde gerçekleşmesi için metroya ağırlık verdiklerini ve 11.5 kilometrelik metro hattını 89 kilometreye çıkaracaklarını belirten Kocaoğlu, 8 etap halinde ihale edilen Aliağa-Menderes hattının planlandığı süre içerisinde tamamlanacağını söyledi.
Kocaoğlu, "Bir İzmir klasiği olan EXPO'da oynanmaya çalışılıyor. Çeşitli varyasyon ve merdiven altı çalışmalarla EXPO amacından saptırılmaya çalışılıyor. EXPO ile İzmir'in hedeflerini 30-40 yıl öne çekeceğiz. EXPO çerçevesinde olumsuz bir şey yapmak isteyen insanlar var. Bu organizasyonlar İzmir kenti adına belediyeye veriliyor. Ama bu konuda farklı şeyler yapılmaya çalışılıyor" diye konuştu.
Toplantıda yapılan görüşmelerin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi, ESHOT ve İZSU'nun 2006 yılı faaliyet raporu AKP'li meclis üyelerinin ret oylarına rağmen oy çokluğu ile kabul edildi.

Haber Ekspres – 14.04.2007