EXPO’ya davul tozu, minare gölgesi karıştı

'İzmir'i Yeniden Düşünmek ve Düşlemek' başlıklı kent kurultayına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir için büyük önem taşıyan EXPO'ya değinirken "EXPO kapanın elinde kaldı" dedi.

Halide DİNLER  HaberEkspres – 25.05.2007{nomultithumb}

İnşaat Mühendisleri, Mimarlar, Peyzaj Mimarları, Şehir Plancıları odaları İzmir şubelerinin işbirliğiyle "İzmir'i Yeniden Düşünmek ve Düşlemek" başlıklı İzmir kent kurultayı başladı. 2 gün sürecek olan kurultayın "Büyüyen ve Dönüşen Kent İzmir" konulu oturumunda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO'nun kapanın elinde kaldığını belirtirken EXPO'ya davul tozu ve minare gölgesinin karıştığını söyledi. Karışan davul tozu ve minare gölgesinin Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü de etkilediğini ifade eden Kocaoğlu, şunları söyledi: "Bu işi bilmeyen, anlamayan insanlar, sadece konuşanlar, işi EXPO yapmak olmayanlar, konunun içini soru işaretiyle dolduranlar bu işe müdahil olmaya başladılar. Bu iş bugün yer seçimiyle çıkması gereken yasasıyla bir kaos içinde gidiyor. Yerel yönetimin dışarıda bırakılması elimizi kolumuzu bağlıyor. Aracı, tefeci girmeseydi bu hükümetle nasıl UNIVERSIADE oyunlarında el birliği içinde çalıştıysak EXPO'da da aynı şekilde çalışırdık. Bir vatandaşın, 'Bu hükümetin görevi, yerel yönetimlerin yeri yok' demesi, kendisinin orada ne aradığını sorgulamadan beyanlar vermesi EXPO'da elimizi zayıflattı."

İzmir geri kalıyor

Ayrıca, devletin bu tip organizasyonları yerel yönetimle birlikte desteklemesi gerektiğini vurgulayan Kocaoğlu, "Biz UNIVERSIADE oyunlarında hükümet ile uyumlu çalışarak 23 UNIVERSIADE arasında en başarılı oyunları düzenleyen kent olarak seçildik. Bu gönüllülerin başarısıydı ama hükümet ile yerel yönetim çok güzel, uyum içinde çalışmasıda çok önemliydi" dedi.
İzmir'in diğer kentlerin yakaladığı büyüme trendini yakalamadığını ve bu geri kalmışlığın İzmir'i büyük bir kent iken küçülttüğünü söyleyen Kocaoğlu, İzmir'in diğer kentlere oranla daha az büyüdüğünü, bu nedenle Ege Bölgesi'nin lider kenti olma özelliğini son zamanlarda yavaş yavaş kaybetmeye başladığını vurguladı.